לנצל את המומנטום: מאבק הסגל הזוטר / עודד ניר

שלום לכולם,
כפי שזה נראה כרגע, בתחילת השבוע הבא יתחדש המו"מ בין נציגי הסגל הזוטר בכל האוניברסיטאות לבין הנהלות האוניברסיטאות וור"ה בנוגע לדרישות אותן העלו נציגי הסגל הזוטר כבר בתחילת מאבק המרצים (ועוד לפניו). משיחת טלפון קצרה שלי עם יו"ר ארגון הסגל הזוטר באוניברסיטת תל אביב, הבנתי שהדרישות הן מקיפות: שיפור בתנאי ההעסקה של הזוטרים ושל המרצים מן החוץ שהצטרפו לארגוניהם, צימצום תופעת ההעסקה באמצעות מלגות וצורות העסקה נצלניות אחרות, ווידוא המובן-מאליו-לכאורה: ששכר הזוטרים יעודכן בעקבות העלאת שכר הבכירים (יש תקדים רע – שביתת הבכירים ב 94). אם המו"מ יתפוצץ (ואין סיבה שלא), יפתחו לפחות חלק מארגוני הזוטרים בעיצומים וייתכן שישבתו.


כאן מתחילה הבעיה: מאחר שמאז 97 נוצרו הבדלים בין תנאי ההעסקה של הזוטרים באוני' השונות, קשה (לפחות לדברי היו"רים של הזוטרים באוניברסיטה העברית, שבה אני זוטר) לייצר קונצנזוס ארצי לגבי הדרישות. תירוץ מוכר. זאת אחת הסיבות הרשמיות לכך שחלק מהיו"רים לא מתכוונים להצטרף לעיצומים. כמעט כבר אין צורך לציין שקבלת ההבדלים בצורות ההעסקה כמכשול למאבק משותף היא הפנמת מדיניות ה"הפרד ומשול" שבאמצעותה מצליח, לדוגמא, נשיא העברית, פרופ' מגידור, לשתק את שני ארגוני הסגל הזוטר בעברית. הוא משחד "בקטנה" כל אחד מהארגונים (קחו עוד שבוע של העסקה כל שנה) וגורם להם להתחרות אחד בשני על הגרושים שהוא מפזר להם, באופן שבו כל אחד מהיו"רים מרגיש שיש לו המון מה להפסיד. אסור לקבל את ההגיון המעוות שמאחורי קבלת ההבדלים – צריך לצאת למאבק משותף שייצור אחידות בתנאי ההעסקה של הזוטרים בארץ.
עוד תירוץ לאי יציאה למאבק הוא התזמון שלו. הפגיעה בשנה האקדמית כתוצאה משביתת הבכירים מרתיעה חלק מהיו"רים מלפגוע בה עוד יותר. אבל התזמון הוא לא רע, אלא נהדר. ראשית, בניגוד לשביתת הבכירים, שביתה של הזוטרים לא משתקת את האוניברסיטאות. אי קיום התרגולים לא ממש פוגע בהעברת החומר. נוסף לכך, לפחות בחלק מהמקרים התרגולים מקדימים בהרבה את השיעורים הראשיים, מאחר שהזוטרים לימדו בזמן שביתת הבכירים. שנית, הסגל הבכיר הצליח, לפחות חלקית, לנצח את נערי האוצר בימי השביתה האחרונים, וכך נוצר מומנטום אנטי-אוצר. נוסף לכך, ור"ה וכל המעורבים במו"מ די מותשים מהמאבק הארוך. אלו תנאים אופטימליים למאבק מהיר ומוצלח, בניגוד להמתנה לשנה הבאה, שתדרוש שביתה ממושכת הרבה יותר ויצירת מומנטום חדש.
אנו חייבים לנסות לדחוף ליישור קו ארצי בין דרישות הזוטרים באוניברסיטאות השונות. בניגוד לשביתת הבכירים, יש כאן הזדמנות לתקן עוולות יותר בסיסיות במערכת האוניברסיטאית. אני מציע שכל אחד מחברי הפורום ששייך לסגל הזוטר יתחיל להפעיל לחץ על ראש הארגון שלו, באמצעות פניות רבות וגיוס של כמה שיותר זוטרים לעניין. אפשר ורצוי, כמובן, לגייס גם סטודנטים ובכירים לעניין. דרשו כינוס של אספת הארגון, ונסו לדחוף להידברות עם חברי סגל זוטר מאוניברסיטאות אחרות. אין לנו הזדמנות יותר טובה.
אגב, כל מי שרוצה להתגייס לטובת העניין באוניברסיטה העברית, מוזמן ליצור איתי קשר
עודד ניר
0528-590924, oded.nir@gmail.com

(אם הינך סגל זוטר – באפשרותך להשאיר פרטים בטופס ה"מרצים מן החוץ")


נהנית מהפוסט? ניתן להביע זאת בעזרת השארת תגובה ויצירת המשך דיון, או הרשמה לפיד ה-RSS וקבלת כל הפוסטים ישידות לקורא ה-RSS שלך.

טרקבקים & פינגים

עדיין לא נשלחו טרקבקים ופינגים.

תגובות

מה צריך לעשות המורה מן החוץ הנדרש עתה לתרום מזמנו לאוניברסיטה?

מהי הערכות הפורום לשינוי המינוי של המורים מן החוץ? היום נשלחו הודעות על פיהם המינויים השנתיים בטלים, והם יחודשו רק במאי. הייתכן כי המורים מן החוץ הם אלה שישלמו את מחיר השביתה של הסגל הבכיר?

השארת תגובה

(חובה)

(חובה)