"פחות מוחות = פחות בעיות"

מצורפת בזאת ההתכתבות של ד"ר אלי קוזמינסקי מהמחלקה לחינוך באוניברסיטת בן גוריון עם ח"כ חיים (ג'ומס) אורון, בעניין שביתת המרצים.

ב בשבט ה'תשס"ח 9 לינואר 2008

חבר כנסת יקר,

אני חבר הסגל האקדמי באוניברסיטת בן-גוריון.

בימים כתיקונם, הייתי פונה אליך במידע בנושא שהוא בתחום העניין שלך על-פי ועדה שאתה או את משתייכים אליה או חברות בלובי שמנסה לקדם נושא ציבורי שעל הפרק. אך הנושא שעתה על הפרק הוא שביתת הסגל האקדמי באוניברסיטאות הנמשכת כבר למעלה משמונים ימים, כמעט סמסטר שלם של לימודים.

אני מודה לך מאוד אם חתמת על הדרישה שהניעה את אולמרט להתבטא בפעם הראשונה במליאת הכנסת בשבוע שעבר. גם אם לאו, אני בטוח שאתה רגיש לצורכי ההשכלה הגבוהה. לכן, אני פונה אליך לשאול כיצד אתה ממלא את תפקידך הציבורי ביחס למשבר זה? האם העלת שאילתא במליאת הכנסת בנושא? האם יזמת או השתתפת בדיון בועדות הכנסת שדנו בנושא? האם פנית לשרת החינוך או לשר האוצר או לראש ממשלתנו הנכבד ושאלת מדוע גוררת הממשלה את רגליה כל כך הרבה זמן באי קיום משא ומתן כן עם המרצים ומביאה להרס שנת לימודים של מיטב ילדיה המבקשים לרכוש השכלה ולהשתלב בשוק העבודה?

אני בטוח שלראשי ממשלה בעבר כמו בן-גוריון, אשכול, ובגין משבר כזה היה גורם לדאגה עמוקה ומדיר שינה מעיניהם. אך ראש הממשלה הנוכחי ישן במנוחה גם כשנופלים קסאמים, גם כשנפלו קטיושות, וגם כשהדור הצעיר, שמחר צריך להוביל את המדינה, יתיאש ממנה ויחפש את דרכו החוצה ממנה. אני מקווה שראש הממשלה הנוכחי אינו שותף לדבריו של סגן הממונה שלו על השכר באחת מתוכניות הפופוליטיקה למיניהן, שם אמר, בהתיחסו לשאלת ההפחתה בתקצוב המוסדות להשכלה גבוהה שהביאה לקיצוץ של כ-20 אחוזים בתקני הסגל האקדמי בשנים האחרונות, כי יש יותר מידי מוחות בישראל ואין די כסף לממן את כולם. אז "קפד ראשו". פחות מוח. זהו הטון.

  ילדיך וילדי שומעים את המסר הזה ולאן לפי דעתך מועדות פניהם?

אני מאמין שאינך שותף לדעות השר ופקידי האוצר או לדעות ראש הממשלה ביחס להשכלה הגבוהה ואני מאמין שבידך לשנות משהו במשוואה זו. אנא מלא את חובתך הציבורית ופנה כנבחר העם בשאלות לראש ממשלת ישראל, מדוע הוא ממלא את פיו מים ומונע השכלה מצעירי ישראל? השמע בבקשה את קולך!

בתודה,

אלי קוזמינסקי

***

אלי שלום רב,

קיבלתי בתודה את פנייתך.

סיעת מרצ תומכת בשביתת המרצים, נפגשנו יותר מפעם אחת עם הצוות שמוביל את המאבק והבענו תמיכה בדרישותיהם, מעל כל במה אפשרית. כמו כן, הגשנו מספר הצעות אי אמון בממשלה והצעות לסדר בנושא זה. אנחנו שותפים מלאים לצורך בהתערבות עליונה ומיידית בכדי להביא לסיומו של המשבר. באופן אישי, אני עומד בקשר עם כמה מראשי צוות המרצים, ופועל בכל הכלים העומדים לרשותי להביא לאימוץ אחת מהצעות הפשרה שהעלו גורמים שונים, ובעיקר עופר עיני, על ידי שר האוצר ושרת החינוך.

לפני כשבוע שלחתי מכתב לשרי האוצר והחינוך בבקשה שלא להמתין עד למועד פקיעת האולטימאטום של ועד ראשי האוניברסיטאות ותגיע כעת לפתרון, באמצעות אימוץ מתווה לפיו תהיה הכרה בשחיקת שכרם של כל ציבור המרצים, מבוגרים וצעירים, בשיעור ממוצע של 18%. הפיצוי יהיה פרוגרסיבי, כאשר למרצים הותיקים יועלה השכר ב-12% ולמרצים הצעירים ב-23%. כמו כן, תוקם קרן מלגות לאומית מיוחדת, שתשמש כמכשיר לגיוס מרצים צעירים, אשר תנוהל על ידי האוניברסיטאות במישור האקדמאי ועל ידי האוצר במישור הכספי. מעבר לכך, תתקבל החלטה על הקפאה לשנה, בשלב זה, של המלצת ועדת שוחט להעלאת שכר הלימוד באוניברסיטאות. לתפיסתי, מתווה זה יכול להוות בסיס להסדר ולמנוע את המשך הפגיעה במרצים ובציבור הסטודנטים ואת ביטולו של הסמסטר.

אני מתנגד גם לבקשת ועד ראשי האוניברסיטאות מבית הדין לעבודה להוציא צווי ריתוק למרצים וחושב כי יהיה זה אסון אם חוסר יכולת לגשר על פערים, שלמיטב הבנתי הם כבר לא כל-כך גדולים, יגרור את ההשכלה הגבוהה לעבודה תחת צווי ריתוק.

בברכה,
חיים (ג'ומס) אורון

***

לח"כ חיים אורון
תודה על תשובתך ועל תמיכת מרצ.
אני מודה לך על פעולותך. אכן רעיון קונסטרוקטיבי, אך בודאי לאוצר אין ענין לאמצו. מה אכפת לממשלה זו מהשכלה וחינוך. פחות מוחות = פחות בעיות.
תודה גם לעמיתך רן כהן שהשתתף בהפגנת סטודנטים ומרצים ביום ג בבאר שבע.
אני מקווה שלא נגיע לפרק צווי הריתוק. זה יהיה יום עצוב למדינת ישראל.
מאחר וכוחנו במילים ולא בקלגסים, והאוצר אינו מוכן לפצות אותנו על שחיקת השכר, הרי לפי חשבוני אשתוק כל מילה רביעית בהרצאותי אם אתבקש לעבוד בכפיה.
אני וחברי נמצאים בישורת האחרונה ונשמח על הגשת הצעת אי אמון בממשלה על ידי סיעתך וכל סיעה שפויה שסבורה שכך לא מנהלים מדינה.
ברשותך אעביר את תשובתך לפורום ההשכלה הגבוהה.
אלי


נהנית מהפוסט? ניתן להביע זאת בעזרת השארת תגובה ויצירת המשך דיון, או הרשמה לפיד ה-RSS וקבלת כל הפוסטים ישידות לקורא ה-RSS שלך.

עדיין אין תגובות.

השארת תגובה

(חובה)

(חובה)