צווי מניעה: קריאתו של ד''ר תימור מלמד, מאוניברסיטת בן גוריון

שלום לכולם
אחרי שקראתי את כ ל הדוא"לים עם כל הדעות, ברצוני להביע את דעתי שגובשה סופית רק בשעות האחרונות.
רבותי, אני משוכנע שחזרה תחת צווי מניעה פרושה המעשי שיתוק מחלט של כוחו של אירגון הסגל הבכיר.
הכוח של הועד שלנו, גם אם לא נוח לכולנו לראותו ככזה, הוא כלב השמירה האמיתי של ההשכלה הגבוהה.
נכון, קשה לחלקנו לקבל את צבי כאביר על הסוס הלבן, אבל כוחנו בהיותנו איגוד מקצועי. נקודה.
אני מאמין שדווקא החזרה תחת צווים, היא שתביא לקריסתנו הסופית .אם תחת צווי מניעה אנחנו מלמדים ולא מתנגדים, איזה סיכוי יהיה לצאת נגד החלטת ממשלה המאמצת את דוח שוחט?
המחויבות שלנו לסטודנטים היא מורכבת בהרבה מהאחריות לקיום שנת לימודים .
האחריות שלנו היא לא רק לאלה הלומדים כעת, אלא גם לאלה שילמדו בעתיד , וחלקנו אף ילמד את בניהם של התלמידים הנוכחיים.
בפרספקטיבה זו עלינו לבחון את שאלת ההתנגדות ולא אחרת. לאור האמור לעיל, אני מקווה שיצטרפו אילי כמה עשרות מרצים וכמה עשרות סטודנטים ויחד נבעיר את הקמפוס בבן-גוריון ונבהיר לכולם שלא נסבול ולא נכפוף את ראשנו כי המלחמה על
עתיד ההשכלה היא מלחמת קודש לא פחות ממלחמת הקודש שמנהל האוצר נגדנו .
אני מקווה שיהיו מספיק מרצים ותלמידים שיתעלו מעבר לנוח ויצאו עימי במטרה לסגור שערים, להיכנס לכתות בהם מלמדים ובכוח לעצור את הצווים הלא מוסריים הללו .
ביום ראשון תתקיים ישיבת מועצת אגודת הסטודנטים בכוונה להצטרף אילנו ואם אנו לא נוביל את אלה היכולים להבחין מה נכון לטווח ארוך למרות הפגיעה הישירה בהם, אזי פני המרצה
כפני הכלב והעתיד יחכה לתלמידינו כי אנחנו לא נמצאנו ראויים.אם במהלך זה אני אפגע בחלק מעמיתי לעבודה, למחקר, למאבק ולחיים, אני מבקש סליחה והבנה מראש.שלכם,תימור מלמד

Dr. Timor Melamed
Dept. of Electrical & Computer engineering
Ben-Gurion University of the Negev
www.ee.bgu.ac.il/~timormel


נהנית מהפוסט? ניתן להביע זאת בעזרת השארת תגובה ויצירת המשך דיון, או הרשמה לפיד ה-RSS וקבלת כל הפוסטים ישידות לקורא ה-RSS שלך.

טרקבקים & פינגים

עדיין לא נשלחו טרקבקים ופינגים.

תגובות

לכל הנאבקים שלום,

כידוע לכם, ביום ראשון יתקיים דיון על צווי מניעה למרצים בבית הדין לעבודה.
הוצאת צוי המניעה לא הייתה לגיטימית כלפי המורים, וגם איננה כאן. אנו חושבים כי בסופהשבוע הקצר הזה מן הראוי שנתארגן להגיע לבית הדין כדי למנוע את הדיון, שאיננו לגיטימי מלכתחילה.לפחות, אנו צריכים להיות שם כדי לנסות ולהשפיע על אדלר, (אם יש דבר כזה).

סלבי ואיריס, האם יהיה ניתן לרתום את כוחות הפורום הבאר שבעי (שהיה מרשים מאוד בזמן האחרון) לטובת העניין?
כדי למנוע את הדיון אנו זקוקים לכמה שיותר אנשים. להזכירכם- את ההתכנסות של היו"רים של אגודות הסטודנטים הצלחנו לפזר פעם אחר פעם. מן הראוי שהדבר יעשה גם פה.

אנא הפיצו לכל מי שיהיה מעוניין להשתתף.
בהמשך נקבע את שעת ההתכנסות מול בית הדין לעבודה בירושלים.

אנא צרו איתנו קשר בהקדם
זהר- 050-7561203
עודד- 052-8590924

יזהר בירן כתב:

חזק ואמץ!!
סוף סוף קריאה שמאפיינת מאבק של 80+ יום! אם זו רוח הדברים, בטוחני שתמצא אנשים בקמפוס שיילכו אחריך..
כבר חודש שאני מחכה שיסגרו את הקמפוס – הלא פחות מזה לא יעיר את ידידינו האדישים בחלונות הגבוהים..

הלאה האדישות!

זהר ועודד, מאיזו אוניברסיטה אתם? כן כן וכן לקריאתכם!! ותימור, אני מסכימה איתך במיליון אחוזים.
מה שמקומם אותי יותר מכל בנקודה זו היא ההחלטה של הסגל הבכיר באוניברסיטת תל אביב לחזור ללמד ברגע שיוציאו את הצווים למרצי הקמפוסים האחרים. אני כסטודנטית (ובוודאי לא היחידה) מתכוונת לבוא להצטרף למחאה בקמפוסים אחרים שיתנגדו לכך (הרי אצלנו אין צווים…) – ואם המרצים שלנו ישובו ללמד, כל הסטודנטים התל-אביבים מסוגי יהיו מוכרחים להתייצב ללימודים, שהרי מרצינו מתכוונים ללמד…

מפוצצים את הדיון על צווי המניעה!!!

משתי סיבות: 1. בית הדין רואה לנכון לדון בקבלת החלטה לא לגיטימית מעיקרה, שכל מטרתה היא לשבור איגודי עובדים 2. ההחלטה תשפיע על כל ההשכלה הגבוהה, ולא רק על המרצים, ולכן עלינו לדרוש לפתוח את הדיון גם לנציגים סטודנטיאליים ולנציגי הסגל הזוטר והמורים מן החוץ!

במידה ויתקיים הדיון נפגש מחר בשעה 10:00 מול בית הדין לעבודה בירושלים (הוא ממוקם על רחוב קרן היסוד, פינת מנדלי מו"ס). במקום תתקיים גם הפגנה של אגודת הסטודנטים באוני' העברית, כך שכבר יש רשיון להפגין.
יזהר, אולי תתפלא לשמוע, אבל יש מעט מאד פעילים בקמפוס שלנו (העברית). אנו זקוקים לכמה שיותר אנשים כדי לנסות לפוצץ את הדיון – בואו בהמוניכם, והפיצו לכולם.

עודד 0528-590924
זהר 0507-561203

להכריז על המאבק בין 16% ל-21% תוספת למשכורת כמלחמת קודש זאת הגזמה פראית. השביתה הזאת לא קשורה כלל להחלטת וועדת שוחט אלא עוסקת אך ורק בשכרנו. האם למישהו מכם ברור כיצד "הבערת הקמפוס" ו"פיצוץ הדיונים" יקרבו אותנו להשגת שיפור כלשהו במצב ההשכלה הגבוהה או במצבם של המשכילים?
אני קורא לכם להכיר בכך שנקלענו למצב שבו המנהיגות הוציאה אותנו למאבק על מטרות לא ריאליות, ללא אסטרטגיה מוגדרת, ללא הערכה של מהלכי הצד שמנגד וללא תכנון של אלטרנטיבה למקרה שלא תושגנה המטרות תוך זמן סביר.
הנזק הצפוי לנו, לאוניברסיטאות ולמעמד ההשכלה הגבוהה בישראל, אם ננקוט בדרך המוצעת ע"י ד"ר מלמד הוא עצום. כל מה שיושג זה החלשה של מעמד המרצים והמוסדות בהם הם מלמדים וחוקרים. השביתה הזאת משחקת לידיהם של האוצר וכל שותפיו בממשלה שמעוניינים להחליש את מעמד האוניברסיטאות. עד עכשיו הם היחידים שנשכרים מהשביתה הזאת.
להמשיך מתוך עקשנות בדרך בה אנו הולכים כעת מבלי להכיר בכך שהיא תוליך אותנו למקומות שלא התכוונו ולא היינו רוצים להגיע אליהם כלל, זאת טעות חמורה. אני מציע להכיר בכך שטעינו. להודות לביה"ד לעבודה שיציב לנו סולם שבעזרתו נוכל לרדת מהעץ הגבוה עליו טיפסנו ואיננו יודעים כיצד לרדת. כל יציאה לעוד "מהלכים קרקעיים על-מנת להשאיר תודעה של ניצחון" תביא רק לעוד נפגעים.
אנא התעשתו בטרם יצליח האוצר להביא להרס מוחלט של האוניברסיטאות באמצעותכם. אתם משחקים לידיו. הוא גורר אתכם לפעולות שיביאו את האוניברסיטאות למצבים שאל תוכלנה להתאושש מהם עוד זמן רב.

היי עמרם. אני לא יודע האם מי שתיכננו את השביתה עשו שיעורי בית או לא.
טענתך לפיה "המנהיגות הוציאה אותנו למאבק על מטרות לא ריאליות, ללא אסטרטגיה מוגדרת, ללא הערכה של מהלכי הצד שמנגד וללא תכנון של אלטרנטיבה למקרה שלא תושגנה המטרות תוך זמן סביר."
היא טענה חריפה ומדאיגה, ואשמח אם תגבה אותה בכמה שיותר מידע. אני מאמין שזה יעזור לכולנו לכלכל את צעדינו בהמשך.

בכבוד,
טל.

רבותיי המלומדים,
אני לא חושבת שמישהו חזה את המצב הציני שאליו הגענו. המנהיגות של המרצים, לעניות דעתי, לא הוציאה אתכם (ואותנו. בל נשכח, אנחנו לצדכם 🙂 למאבק על מטרות לא ריאליות וללא אסטרטגיה מוגדרת – להפך. המטרה אמנם הייתה צרה מדיי, אפילו כמאבק של ארגון עובדים במובן המינימלי ביותר (היכן הדרישה להחזרת תקנים, לתקצוב ספריות ומעבדות, די והותר סגל זוטר וגו'); אבל אני בהחלט מבינה למה שגו מנהיגי המרצים לחשוב ששביתה היא כלי מספיק. זה עבד בעבר; מאבק המורים שנכשל באופן דומה היה נראה, אולי, מזן אחר, ו"חטא" בפוליטיזציה. בפועל, האוצר לא התרשם מהנזק למשק ומהנזק האישי לסטודנטים, וגם אילו היה פה מאבק ססגוני שהיה מגייס תמיכה ציבורית רחבה, אולמרט היה נותר ספון בלשכתו (או על גחונו, על השטיח האדום למרגלות בוש), ופקידי האוצר היו ממשיכים לגחך כל הדרך אל ספר התקציב.

יש לי הרבה ביקורת על המרצים, אבל בואו נזכור מי הרעים פה: הממשלה היא זו שמסרבת להתפשר עם המרצים, שהורידו את דרישותיהם לפיצוי ב-40% (!!); ובאמת למה לה, אם אפשר לשבור את זכותם הדמוקרטית לשבות כשמגיעים לקו האדום של סוף הסמסטר, אחרי שנגרם מירב הנזק לסטודנטים ובעקיפין, גם למרצים (וכמובן, לסגל הזוטר ולמורים מן החוץ). עכשיו קל לגלגל הכל על הסגל הבכיר, אבל מה שלא מתקבל על הדעת כאן הוא שבירת השביתה בכפייה. הממשלה היא האשמה, האוצר, בית הדין הארצי לעבודה. ואם לא תתנגדו להם – –
אז
האשמה בכם

איה –

הבעייתיות של השביתה בהחלט נחזתה מראש (עייני כאן: http://www.yehudemo.org/?p=52 ).
אני לא מופתע מהציניות הבהמית של הממשלה הזו – ראינו ממנה דברים גרועים בהרבה בזמן המלחמה לפני שנה וחצי.

אישית, דוקא קניתי את הטיעון שלך שצריך להפסיק את השביתה באופן חד-צדדי, ולנהל את המאבק מתוך הקמפוסים. לכל הפחות, נוציא את היוזמה מידיהם של הפקידוקרטים. יתר על כן, ביטול סמסטר יסב לכולנו נזק תדמיתי אדיר, ויעודד מאד את האוצר לקראת המתקפה הגדולה שהוא מתכנון בקפידה. לצערי, בסביבה שלי אין לרעיון אפילו קמצוץ תמיכה.

עכשיו כולם מתרגשים מצווי המניעה וכו', אבל זה כסף קטן. צריך כבר עכשיו להסתכל הלאה, למאבק על שׂכר הלימוד. זהו הנושׂא שסביבו צריך ללכד את השורות.

השארת תגובה

(חובה)

(חובה)