תמונות מפיצוץ ישיבת הוועד המנהל באוני' ת"א

(התמונות מעשה ידי יאיר מהללאל, חבר סגל זוטר וסטודנט לפיזיקה. את הטקסט הנלווה כתבה סטודנטית שהשתתפה בהפגנה)

כמאה סטודנטים, מרצים וחברי סגל זוטר הפגינו הערב (חמישי, 17/1/08) מחוץ (ובתוך) בניין המנהלה באוניברסיטת תל-אביב, במהלך ישיבת הוועד המנהל שהתכנסה שם כדי לאשר את סגירת הקמפוס ביום ראשון הקרוב. בהפגנה שיתפו פעולה חברים בכמה תאים פוליטיים בקמפוס, מימין ומשמאל, שסייעו זה לזה לטפס לבניין מבעד לחלונות הקומה השניה ובהמשך אף לפרוץ לחדר הישיבות ולפוצץ את הישיבה, באופן שסיכל את העברת ההחלטה שבה תמך יו"ר הוועד המנהל, איש העסקים דב לאוטמן. ומעשה שהיה, כך היה – –

ור


ההפגנה החלה בהקפות טקסיות מסביב לבניין המנהלה הנצור. על הדלתות שמרו מאבטחים נחושים, ולפיכך סבבו המפגינים סביב הבניין בקריאות גוברות והולכות של ססמאות חינניות כגון "חייבים – לבטל – את הוועד המנהל", "המפעל של דב סגור – השכלה רכוש ציבור", ושאר קריאות ידועות מהז'אנר ("יעלה שכר המרצים, יבוטל שכר הלימוד ולמורים מן החוץ – קביעות", "ור"ה'לה, ור"ה'לה, צא החוצה" וכדומה). בשלב מסויים הבעירו המפגינים צמיג סמלי מתחת לחלון חדר הישיבות אשר בקומה השלישית. הנה כך:

helllllll.jpg
בשלב זה הסתננו שלושה סטודנטים מחוכמים אל תוך הבניין, מבעד לחלון השירותים. חלק מהמפגינים הובאו בסוד העניינים והעסיקו את המאבטחים ששמרו על הדלתות. ברגע המשמח שבא לאחר מכן, גילו המאבטחים להפתעתם ששלושה סטודנטים צצו מעבר לדלת (הזכוכית), בתוך הבניין – מתחת לאפם. הסטודנטים היתממו וביקשו לצאת, ובכך לייצר הזדמנות עבור היתר לפרוץ את השמירה על הדלת, אך המאבטחים סירבו לשחרר את בני הערובה. המפגינים חיזקו את ליבם של חבריהם בשירת "סטודנט, מרצה, לא להיבהל – לא נהיה שבויים של הוועד המנהל".

החברים הנצורים מיהרו לקומה השנייה, ושם פתחו את החלונות מבפנים. המפגינים טיפסו בדיצה אל תוך הבניין, ואז איתרו את החדר שבו התקיימה הישיבה, בהסתייע בסמסים שהחליפו חברי ועד אגודת הסטודנטים עם יו"ר האגודה, גיל גולדנברג – שהשתתף בישיבה כמשקיף. סטודנט נבון מסויים איתר את השאלטר וניתק את החשמל מדי כמה דקות, לשמחת המפגינים שדמיינו לעצמם את הוועד המנהל השרוי, סופסוף, בעלטה כמותם, ש-90 יום ממתינים לגלות מה יעלה בגורל הסמסטר לנוכח אי-נכונות האוצר להתפשר במו"מ. לבסוף התקבצו די והותר מפגינים מחוץ לדלת, ובתום דיון קצר התקבל אות מיו"ר האגודה שחבל על הזמן וכדאי לפרוץ את הדלת ולהיכנס, בטרם תיפול ההחלטה העריצה לסגור את הקמפוס בפני מרצים חוקרים, סטודנטים נבחנים ועובדי אוניברסיטה גם יחד. בכוחות משותפים נפרצה הדלת, שנשמרה בידי מאבטח מבוהל.

כיבוש הבסטיליה
בפנים מצאו המפגינים את הוועד המנהל סמוך על שולחן מפואר. הסטודנטים התיישבו במקומות הריקים ותבעו להשתתף בדיון, לא כמשקיפים בלבד – כפי שמתירים ליו"ר האגודה להשתתף – אלא כבעלי זכות הצבעה, שהרי האוניברסיטה היא של הקהילה האקדמית, ולא של אנשי העסקים שמשום מה ממונים עליה.

pic.jpg

מנכ"ל האוניברסיטה ביקש וקיבל את המגאפון, אך דיבר רק על האפשרות שהמבחנים יתקיימו ביום ראשון, מבלי לספק תשובה אמיתית בנושא.

מנכ

 

גם נשיא האוניברסיטה המהולל, פרופ' צבי גליל, התכפכף עם הסטודנטים והמרצים שפרצו לחדר הישיבות. לאחר מעשה התברר שבינו לבין יו"ר הוועד המנהל, דב לאוטמן, פרצה מחלוקת במהלך הישיבה, וכי ההתפרצות לחדר מנעה את ההחלטה הכפוייה מצדו של לאוטמן לסגור את האוניברסיטה ביום ראשון, בהתאם לאיומים הידועים.

הנשיא גליל והתרגיל

 

בהמשך אישררו הסטודנטים את ההחלטות שקיבלו יום קודם לכן באסיפה הספונטנית שקיימו בעת ההשתלטות על חדרו של הרקטור.

האסיפה הלאומית מתכנסת

בהדרגה נטשו אבירי השולחן העגול את האולם. תחילה נחסמה בפניהם הדרך, אך לבסוף נאותו הסטודנטים לקריאות יו"ר האגודה והניחו להם לעזוב, בזה אחר זה.

זעם פרולטרי galore

לבסוף הועד המנהל פיזר את הישיבה מבלי שהתקבלה החלטה. לרגע מתוק אחד, הניצחון היה שלם.

La liberté guidant le peuple

FIN


נהנית מהפוסט? ניתן להביע זאת בעזרת השארת תגובה ויצירת המשך דיון, או הרשמה לפיד ה-RSS וקבלת כל הפוסטים ישידות לקורא ה-RSS שלך.

טרקבקים & פינגים

[…] סופו של כל בלון. להתפוצץ גם ההפגנה המוצלחת ביותר, נגיד, זאת, נגמרת. והחיים ממשיכים, אתה צריך לחזור למציאות. להיוכח […]


תגובות

מחמם את הלב. האיולת של ריכוזיות הכוח בידי הועד המנהל חייבת להפסק והלחץ צריך להגיע מכל חלקי האקדמיה. נגד עריצות יש לפעול בהתאם ויפה עשיתם.

את ההשראה, מיותר לציין, שאבנו מהבן-גוריונים המהוללים :))

כל הכבוד על הפעולה. הפעילים החברתיים של אגודת הסטודנטים בת"א הוכיחו את עצמם שוב. ורק נשאלת השאלה על רקע ההתבטאות הראשונה של שר האוצר אחרי חתימת ההסכם שדו"ח שוחט ייושם בקרוב: אם המרצים הצליחו להשיג הישגים כל כך מרשימים לאחר שביתה עיקשת ואם ישנם כל כך הרבה פעילים חברתיים מוכשרים ויצירתיים בת"א – לא היה כדאי להתמיד בשביתת הסטודנטים בשנה שעברה ולא לחתום על ההסכם המבזה? לא כדאי לבעוט את שונשטיין ויפה שעה אחת קודם?

יוסף, אתה דורך כאן על פצע דואב… את ההסכם ודאי שלא היה צריך לחתום. להתמיד בשביתה? אני לא בטוחה שזה היה עוזר, בדיעבד. אבל היה עדיף לחזור ללימודים ללא הסכם כובל, כי עכשיו מדברים איתנו, הסטודנטים, רק על שכר הלימוד, ויתר הסעיפים של דוח שוחט אינם ברי מיקוח, אף על פי שהם פוגעים בנו ומזיקים לאינטרס המובהק שלנו (תיקצוב חוגים דיפרנציאלי, שכר מרצים דיפרנציאלי ומה לא). ולגבי שונשיין, אנחה. לאחרונה יו"ר האגודה שלנו, גיל גולדנברג, שהיה מחוייב להיות מעורבים במהלכים להדחת שונשיין מתוקף החלטה שהתקבלה פה אחד במועצת אגודת הסטודנטים בסוף הקיץ, מעורב בנכלים שמיקמו אותו הישר בחיקו של יו"ר ההתאחדות. ממלא מקומו, גזבר ההתאחדות… כולל סירוב לחתום על מסמך הקורא להדחתו, שעבר בין יושבי ראש האגודות השונים.
המועצה תדון בזה בישיבה מיוחדת שמתכנסת מחר, אבל לא הייתי תולה תקוות שמועצה שיש בה רוב קואליציוני של 50 מתוך 75, תקבל את ההחלטה הנכונה.

חבל שאתה מחפיש בלי לדעת על מה אתה מדבר.

השארת תגובה

(חובה)

(חובה)