בקרוב: פס ייצור של טכנוקרטים באקדמיה – מאמרו של גלעד נתן ב-YNET, 27.06.08

יישום המלצות ועדת שוחט ייצור מעמדות בקרב המרצים, ויאפשר תגמול על מקצועות שהאוצר חפץ ביקרם, על חשבון מדעי החברה והרוח

האוצר דורש מהאוניברסיטאות והמכללות לקצץ 920 מיליון שקל, בטענה כי סכום זה ניתן תמורת יישום המלצות ועדת שוחט.
המלצות הוועדה מקובלות על משרד האוצר בלבד, ויגרמו עם יישומן לנזק בלתי הפיך למערכת ההשכלה הגבוהה, אולם למשרד האוצר לא היה אכפת אף פעם מנזקים בלתי הפיכים, התרחבות פערים וגזירת גזרות על שמונת העשירונים התחתונים. העיקר, מבחינתם, הוא שבירת העבודה המאורגנת, צמצום ההוצאה הציבורית והפיכתה של ישראל לגן עדן של בעלי הון. ובכך התייחסותם לאקדמיה אינה יוצאת דופן.
יישום המלצות ועדת שוחט טומן בחובו שתי גזירות עיקריות: הראשונה – יצירת מעמדות בקרב מרצים. מרצים במקצועות שהאוצר חפץ ביקרם כמו משפטים וכלכלה יתוגמלו על חשבון מדעי החברה והרוח, ועל חשבון מעבדות המחקר של מדעי הטבע והמחקר התיאורטי במדעים המדויקים.
היווצרותם של שני מעמדות מרצים תחסל את הסולידריות שבין מרצה לכלכלה ומרצה לספרות אנגלית. מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל הקורסת בתהליך מואץ תחדל להיות מקום עיצובם של המוחות הישראלים. אלו נמלטים לכרים הירוקים של האקדמיה בחו"ל. כל מי שיוכל לרכוש השכלה מבחינה לימודית אך ללא יכולת כלכלית, יפרוש כנפיו כבר לפני התואר הראשון ללימודים באוניברסיטאות זרות. מעבדות בהן מבצעים מחקרים חשובים אבל לא כלכליים, כטיפול במחלות נדירות או לימודי איכות סביבה – ייסגרו.
להמשך הכתבה:

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3559309,00.html

גלעד נתן, דוקטורנט להיסטוריה כללית באוניברסיטה העברית


נהנית מהפוסט? ניתן להביע זאת בעזרת השארת תגובה ויצירת המשך דיון, או הרשמה לפיד ה-RSS וקבלת כל הפוסטים ישידות לקורא ה-RSS שלך.

עדיין אין תגובות.

השארת תגובה

(חובה)

(חובה)