חלה הסלמה בדיכוי מאבקם של עובדי גן המדע במכון ויצמן

היום חלה הסלמה נוספת במאבק עובדי גן המדע, שהתאגדו במסגרת "כוח לעובדים".
רקע
: גן המדע הוא מוזיאון שהוקם כיחידה אקס-טריטוריאלית בתחומי מכון ויצמן. הוא מנוהל על ידי עמותה בשם 'מכון דוידסון', כשהמטרה המקורית היתה לפצל בין פעילות המחקר הנעשית במכון ויצמן והפעילות החינוכית הקשורה למוזיאון. מבחינה משפטית, מכון דוידסון ומכון ויצמן הם שתי ישויות שונות. יחד עם זאת, המוזיאון הוקם בתחום מכון ויצמן. מכון דוידסון המנהל את המוזיאון נהנה מהמוניטין של מכון ויצמן, והאחרון נהנה ממכון דוידסון לצורך יחסי ציבור, ויכול להתפאר ב'שירות לחברה' שמעניקה העמותה. הכל טוב ויפה, עד שאנו מגיעים להשלכות המקיפות של הפיצול המשפטי בין מכון ויצמן לבין מכון דוידסון: תנאי העסקה פוגעניים של עובדים בלתי אקדמיים במוזיאון שבתחום מכון ויצמן.

המוזיאון מעסיק כ-40 עובדים, בהם מדריכים, עובדי מלאכה, עובדות אדמיניסטרציה ועובדות ניקיון. בעוד העובדים הלא-אקדמיים במכון ויצמן מועסקים על פי הסכם קיבוצי וארגון העובדים במכון חזק מאד, ניהול המוזיאון במסגרת העמותה הנפרדת מאפשר לו, הלכה למעשה, לעקוף את ועד העובדים של מכון ויצמן ולהעסיק את עובדי המוזיאון בחוזים אישיים בתנאיים נצלניים, בשכר נמוך ותוך הפרת זכויות עובדים בסיסיות.
בעקבות התמשכות מצב בעייתי זה ואף החמרתו החליטו עובדי 'גן המדע' להתאגד במסגרת ארגון "כוח לעובדים". למרות שרוב מכריע של העובדים הצטרפו להתארגנות, ההנהלה מסרבת להכיר בהתארגנותם ומתחמקת מפנייתם להידבר עמה!
בלית ברירה החליטו העובדים להכריז על סכסוך עבודה, מתוך הבנה שרק כך יוכלו להביא להסדרת הליקויים ולהתנהלות תקינה של ההעסקה במוזיאון.
ליתר הפרטים על תולדות מאבק העובדים ראו את הפוסטים הקודמים בבלוג של הפורום:

http://www.publiceducation.org.il/?p=289

http://www.publiceducation.org.il/?p=291

להלן תיאור של אלעד שאול זמיר, סטודנט להיסטוריה באוניברסיטת תל אביב, חבר בפורום להגנת ההשכלה הציבורית ופעיל חברתי:
'בשבועות האחרונים האלימות כלפי העובדים הולכת וגוברת, והם הוכרזו לאחרונה "מנועי כניסה" למכון, צעד לא חוקי בהתחשב בסכסוך העבודה התקף.
הבוקר הגענו, שני עובדים ושלושה פעילים, למכון ויצמן, ובידינו שני שלטים. לפני שהגענו לגן המדע התנפלו עלינו מאבטחי מכון ויצמן, בהוראת ההנהלה. שני פעילים נפצעו, ולאחד מהם נגרם שבר בברכו — מה שלא מנע מהמשטרה לעכב אותנו לחקירה, שלא התקיימה בסופו של דבר. לאחר שהגיע למיון, התברר שיהיה על הפעיל הפצוע לעבור ניתוח.'

נדב אהרוני מנציגות העובדים, שבעצמו היה בין המותקפים, כתב באתר 'העוקץ' על ההתרחשויות. לכתבה שלו מצורפות תמונות המתעדות את אלימות המאבטחים.

http://www.haokets.org/mail-message.asp?ArticleID=2846

העובדים הם מועסקים של מכון דוידסון, ולא של מכון ויצמן, אך המאבטחים שהשתמשו באלימות פיזית נגדם הם המאבטחים של מכון ויצמן, שפעלו על פי הנחיית ההנהלה של מכון ויצמן.
ניתן היה לצפות שההפך יקרה. היות שמכון ויצמן נהנה מהפעילות של מכון דוידסון לצורך יחסי הציבור שלו, ניתן היה לצפות כי הנהלת מכון ויצמן תתערב כדי לדרוש מהנהלת מכון דוידסון להיכנס למשא ומתן עם עובדי מוזיאון 'גן המדע' על תנאי העסקה נאותה. במקום זאת, התערבותה של הנהלת מכון ויצמן באה לידי ביטוי בצורה שאינה ראויה כלל וכלל למוסד מחקר ציבורי. הפורום להגנת ההשכלה הציבורית מגנה את התנהלותה של הנהלת מכון ויצמן ואת משחקה הכפול, וקורא לה לדרוש מהנהלת המוזיאון להכיר בהתארגנות של עובדי המוזיאון ולהיכנס למשא ומתן מיידי עם נציגיהם על שיפור תנאי העסקתם.
הפורום קורא למרצים ולסטודנטים מכל האוניברסיטאות והמכללות להצטרף למשמרת המחאה שתתכנס ביום חמישי, 20.11.08, בשעה 14:00, השער הראשי של מכון ויצמן.

אלימות לא תשבור את העובדים!
מכון ויצמן לא יחמוק מאחריות!
משמרת מחאה
חמישי, 20.11.08, בשעה 14:00

מול השער הראשי של מכון ויצמן
ברחוב הרצל ברחובות, כחמש דקות הליכה מתחנת הרכבת
לפרטים: נדב אהרוני, 0545-936737


נהנית מהפוסט? ניתן להביע זאת בעזרת השארת תגובה ויצירת המשך דיון, או הרשמה לפיד ה-RSS וקבלת כל הפוסטים ישידות לקורא ה-RSS שלך.

טרקבקים & פינגים

[…] חלה הסלמה בדיכוי מאבקם של עובדי גן המדע במכון ויצמן […]


תגובות

אתמול אמר בית הדין את דברו, דחה את מרבית תביעותיהם של המדריכים וקבע כי קבוצת
המדריכים הזו כלל אינה מייצגת את עובדי מכון דוידסון. כמו כן דחה בית הדין את תביעת
המדריכים כי מכון דוידסון ינהל עימם משא ומתן לחתימת הסכם קיבוצי.
כזכור, לפני מספר חודשים פנו חלק מהסטודנטים המדריכים בגן אל הנהלת מכון דוידסון בטענה כי
יש להם תלונות על תנאי העסקתם. בקשותיהם נבדקו ונענו, תנאי העסקתם שופרו אך במהרה
התברר לנו כי מטרתם אינה קידום ושיפור תנאי עבודתם של עובדי גן המדע, וכי למעשה מאבקם
נועד לקידום ענייניהם של ארגון "כוח לעובדים", ו"נציגות המדריכים בגן המדע"; לצבירת כוח
פוליטי בכל מחיר, גם במחיר פגיעה בעובדי גן המדע, ואפילו במחיר הריסת המפעל החינוכי של גן
המדע.
על מניעיהם האמיתיים של המדריכים אפשר ללמוד גם מדרישתם מבית-הדין להורות על פיטוריהם
לאלתר של כ 20- מדריכים חדשים שהחלו לעבוד בגן בחודשים האחרונים. האנשים שרוממות
הסולידריות בגרונם דרשו לפטר את חבריהם, עמיתיהם. בית הדין דחה גם את תביעתם כי העובדים
החדשים יפוטרו.

השארת תגובה

(חובה)

(חובה)