פרשת רקטור אונ' ת"א והקליניקה למשפט ורווחה / מאת רועי בל

 בהמשך לנסיונות ההתאגדות של עובדי גן המדע במכון ויצמן ושל עובדי הנקיון באוניברסיטת בן-גוריון שעליהם דיווחנו כאן בעבר, מסכם רועי בל, סטודנט באוניברסיטת ת"א וחבר הפורום, פרק נוסף בנושא זה, שמאפשר לעמוד על צדדים נוספים של הקשר בין השינויים המבניים שעוברת האקדמיה בשנים האחרונות לבין תופעות של פגיעה בזכויות בסיסיות של עובדי המערכת ופגיעה בחופש האקדמי:

עובדי גן המדע במכון ויצמן מנהלים כבר חודשים מאבק שתכליתו הכרה של הנהלת מכון ויצמן והנהלת מכון דודסון (שהוא המעסיק הישיר ופועל מכספי תרומות בתוך שטח מכון ויצמן) בוועד העובדים שהם הקימו לשם ייצוגם מול מעסיקיהם. ככל הידוע לנו, שתי ההנהלות הללו טרם הביעו נכונות לקיום מו"מ אמיתי עם העובדים. לא רק זאת, אלא שכפי שכבר פורסם כאן, מאבטחי המכון תקפו באגרסיביות כמה מן העובדים ופעילים שבאו לתמוך בהם, ובין השאר נשברה ברכו של אחד הפעילים.

לקידום התאגדותם, עובדי גן המדע הצטרפו לארגון העובדים 'כוח לעובדים' http://www.workers.org.il/ המסתייע ב'קליניקה למשפט ורווחה', אחת הקליניקות של הפקולטה למשפטים באוניברסיטת ת"א, שמעניקות סיוע וייעוץ משפטי לאוכלוסיות מוחלשות בתחומי הגנה על זכויות אדם וזכויות קיום.

'הקליניקה למשפט ורווחה' ו'כוח לעובדים' פועלים במסגרת תפיסה דומה לפיה רק התאגדות של עובדים יכולה לאזן מעט את יחסי הכוחות הנוטים תמיד לטובת המעסיק, ולצמצם את יכולתו לנצל את עובדיו. ראיה זו הביאה, בזמנו, הן את עובדי הניקיון באוניברסיטת בן-גוריון והן את המנחים ומרכזי ההוראה באוניברסיטה הפתוחה להתאגד בעזרת 'כוח לעובדים' ו'הקליניקה למשפט ורווחה' .

לפני כחודש, נענה רקטור אוניברסיטת ת"א, פרופ' דני לויתן, לבקשת הנהלות האוניברסיטה הפתוחה ומכון ויצמן, ואסר על הקליניקה לייצג עובדים במוסדות השכלה גבוהה אחרים בארץ.http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1044606.html מדובר בהפרה ברורה של החופש האקדמי ובפגיעה קשה בשליחות החברתית של האקדמיה – שליחות שגם כך אינה עומדת בראש סדר העדיפויות של האוניברסיטאות. יתרה מזאת, זהו גילוי פסול של סולידאריות בין-אוניברסיטאית, סולידאריות בין מעסיקים כנגד עובדיהם. המוסדות האקדמיים המעורבים מתאגדים כאן באופן שחושף את מהותם בעקבות השינויים המבניים שהם עברו בשנים האחרונות: קודם כל, הם תאגידים ומעסיקים, ורק אחר כך – אם נשאר משהו אחרי זה – מוסדות הוראה ומחקר אקדמיים בעלי שליחות ציבורית.

החלטת הרקטור גררה גל של גינויים מצד אנשי אקדמיה בארץ ובחו"ל, וכן מצד ועד הסגל הבכיר באוניברסיטת ת"א. מובא כאן מכתב גלוי של פרופ' רות בן-ישראל לרקטור אוניברסיטת ת"א בנושא זה. הפרשה כולה כוסתה גם בעיתונות (ראו הקישורים לכתבות השונות) http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1045301.html.

בעקבות גל המחאות, נשיא אוניברסיטת ת"א, פרופ' צבי גליל, הנחה את הרקטור לאפשר לקליניקה להמשיך בפעילותה, כולל ייצוג עובדים באוניברסיטאות בישראל. http://www.haaretz.com/hasite/spages/1046012.html?more=1


נהנית מהפוסט? ניתן להביע זאת בעזרת השארת תגובה ויצירת המשך דיון, או הרשמה לפיד ה-RSS וקבלת כל הפוסטים ישידות לקורא ה-RSS שלך.

טרקבקים & פינגים

עדיין לא נשלחו טרקבקים ופינגים.

תגובות

תודה על העדכון. לדעתי כדאי לתת קישורים גם לכתבות בידיעות ובמעריב, במידה ויש כאלה. אני יודע שלפחות במדור הדיעות של ידיעות פורסמו מאמרי ביקורת על על ההנהלות של אוניברסיטת תל אביב ושל מכון ויצמן.

חדש באתר כוח לעובדים:
תפריט עם קישורים לסיקור בתקשורת ולבלוגים שכותבים עלינו, מוזמנים לעקוב, להגיב ולחזק
http://www.workers.org.il

השארת תגובה

(חובה)

(חובה)