הסיבה להידרדרות האוניברסיטאות – בתגובה על מאמר המערכת "מנהיגות לאוניברסיטאות" ("הארץ" 2.7) – פרופ' מנחם נתן

הינה הנוסח המלא של המכתב שהתפרסם ב'הארץ' וקישורו

http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?itemNo=1098319&contrassID=1&subContrassID=14&sbSubContrassID=0

מאמר המערכת הנ"ל, שנכתב בסמיכות להתפטרותו הפתאומית של נשיא אוניברסיטת תל-אביב, פרופ' צבי גליל, הוא מלאכת מחשבת של שזירת בלבול עובדות עם לעג לאינטליגנציה. לרגע חשבתי ש"הארץ" דואג באמת לעתיד ההשכלה הגבוהה ומצר על פיטוריו של איש שלפחות חלק מאתנו בסגל האקדמי החשיב כנשיא מצוין, בעל חזון ומנהיגות, ולא היא. ניתן היה להבין מהמאמר שהידרדרות האוניברסיטאות היא תוצאה ישירה של שני גורמים עיקריים: ירידת התמיכה הכספית של יהודי התפוצות וכשלי הניהול שעליהם הצביע דו"ח מבקר המדינה. העובדות הפשוטות שכל התרומות מעולם לא היוו יותר מחלק מבוטל (פחות מ-10%) מכלל התקציב השנתי של אוניברסיטת תל-אביב, שהסכמי השכר של הסגל הבכיר הושגו לאחר שחיקה ממושכת של שנים רבות ובמשא ומתן, ושכל החריגות ביחד, לא מוצדקות ככל שתהיינה,  בטלות בששים יחסית לקיצוץ הדרסטי בתקצוב הממשלתי, אינן מפריעות ל"הארץ" להסיק שאלו הבעיות הבוערות והסיבות למשבר.

            הבה נבהיר –  להידרדרות הממושכת במצב האוניברסיטאות יש אבא יחיד וגאה –  ממשלות ישראל של (לפחות) העשור האחרון. "הארץ" אפילו מודה בעובדה זו בחצי פה, אך מגיע למסקנה התמוהה שלאוניברסיטאות דווקא עכשיו "יש הזדמנות לגבש את זהותן ולקבוע לעצמן יעדים מעודכנים". לשם כך דרושים "חזון ומנהיגות שיגדירו את האוניברסיטאות כמרכזים מובילים של המדע, הרוח, ההגות ומחקר בישראל".

            לגיבוב מילים מסוג זה יש מושג אנגלי קולע: ג'יבריש. אוניברסיטאות ישראל היו בעבר, ועושות מאמצים נואשים בהווה, להישאר מרכזים מובילים של המדע, הרוח, ההגות והמחקר בישראל. בזכות כל אלה התברגו למקומות מכובדים מאוד בדירוגים העולמיים. הן היו כאלה לפני שהוכנסו לדיאטה רצחנית שמטרתה הורדת המימון הציבורי למינימום והחלפתו בתרומות והכנסות אחרות מידיים פרטיות. שום נשיא חדש לא יוכל לגייס מספיק תרומות שידביקו את קצב הקיצוצים. לא חזון ומנהיגות חסרים – אלא תקציבים שהיו ונלקחו.

 פרופ' מנחם נתן, אוניברסיטת תל-אביב


נהנית מהפוסט? ניתן להביע זאת בעזרת השארת תגובה ויצירת המשך דיון, או הרשמה לפיד ה-RSS וקבלת כל הפוסטים ישידות לקורא ה-RSS שלך.

עדיין אין תגובות.

השארת תגובה

(חובה)

(חובה)