דיון על מערכת ההשכלה הגבוהה במאהל רוטשילד 5.9.11

ועדת החינוך של מאהל המחאה בשדרות רוטשילד מקיימת מעגלי דיון פתוחים עם אנשי חינוך ואקדמיה ברחבת הבימה. במסגרת זו התקיים, למשל, ביום א' האחרון דיון על העיוותים שיוצרים מבחני הבגרות במערכת החינוך. דיון זה יימשך ביום א' הקרוב.

במקביל, יזמו דר' זהר איתן מאוניברסיטת תל אביב ויולי חרומצ'נקו מוועדת החינוך של מאהל רוטשילד פתיחת דיון נוסף שמטרתו להעלות את משבר מערכת ההשכלה הגבוהה לסדר היום של תנועת המחאה, ולקשרו עם הדרישות לתיקון מערכת החינוך שנדונות – הן בוועדת החינוך של תנועת המחאה והן בוועדת החינוך של אנשי האקדמיה המייעצים לתנועת המחאה.

המפגש יתקיים בשבוע הבא, יום שני, 5.9.11, 21:30, ברחבת הבימה/היכל התרבות

להלן פנייתו של דר' זהר איתן לאנשי סגל אקדמי להצטרף לדיון:

הדיון שנערך ביום ראשון שעבר בוועדת החינוך של מאהל רוטשילד הביא למעגל לראשונה מספר לא קטן של אנשי סגל אקדמי. אני מציע לנצל הזדמנות ברוכה זו ולפתוח, במסגרת וועדת החינוך, דיון שיעסוק בבעיות מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל. הדיון יהיה פתוח, הן בנושאיו והן בהרכב משתתפיו, אך יודגשו בו שני הקשרים, המחברים אותו לשיח החינוכי בוועדה ולמחאה הנוכחית בכללה:

(1) מערכת ההשכלה הגבוהה כחלק ממערכת החינוך בישראל (2) השינויים והטלטלות שעברו על ההשכלה הגבוהה בארץ בשנים האחרונות כחלק מן התהליכים האידיאולוגיים, החברתיים והכלכליים שאליהם מתייחסת המחאה הנוכחית (הפרטה, התנערות השלטון ממחויבויות בסיסיות לאזרחים…). לבד מליבון הבעיות והצעת אפשרויות פתרון, ינסו המעגלים (כמו וועדת החינוך עצמה) לגבש גם הצעות לפעולה קונקרטית בטווח הקצר ומעבר לו, כדי להשפיע על השיח הציבורי ועל המערכות הרלבנטיות. אמנם הבעיות ידועות, גורמיהן נותחו לעומק במסגרות  שונות, ודרכים לשינוי נדונו והוצעו (בין השאר על ידי כמה מכם), אבל שילוב ענייני ההשכלה  הגבוהה במחאה הנוכחית עשוי להיות מנוף חשוב לתיקון.

אני מציע לפתוח את הפגישה המוצעת בהרצאה אינפורמטיבית קצרה של חברתנו איריס אגמון (ממייסדי הפורום להגנת  ההשכלה הציבורית, גוף הפעיל כבר כמה שנים בנושא) על השינויים המבניים והקיצוצים התקציביים שעברו על מערכת  ההשכלה הגבוהה בעשור האחרון, ועל מגמות ההפרטה הסמוייה והגלוייה העומדות מאחוריהן (כולל חלקו המרכזי של מנואל טרכטנברג — ההוא  מצוות מנו — בתהליך).

למרות שדיון תיאורטי-עקרוני על מהות ההשכלה הגבוהה ויעדיה במאה ה21 הוא חשוב מאד, בהקשר של המאבק הנוכחי רצוי, לדעתי, לקיים דיון ממוקד ומעשי יותר, שינסה לבחון מה ניתן לעשות כאן ועכשיו כדי לעצור את הרס ההשכלה הגבוהה בישראל, לנסח מצע אופרטיבי, ולשתף בו גורמים אחרים בקואליציית המחאה (למשל, וועדות המומחים האלטרנטיביות של J14,  או "ח'  זה  חינוך") ומחוצה  לה.

מידע על הדיונים – בפייסבוק http://www.facebook.com/groups/173917769348339/

אנשי הקהילה האקדמית:

בואו למפגש ביום שני 5.9.11 ב-21:30 ברחבת הבימה, הצטרפו לדיון ולגיבוש סדר יום לשינויים!


נהנית מהפוסט? ניתן להביע זאת בעזרת השארת תגובה ויצירת המשך דיון, או הרשמה לפיד ה-RSS וקבלת כל הפוסטים ישידות לקורא ה-RSS שלך.

טרקבקים & פינגים

עדיין לא נשלחו טרקבקים ופינגים.

תגובות

מענין וחשוב. אהיה בכנס בג'נוובה ביום שני.
אורי רם

הדיון חשוב ביותר
אשמח להשתתף ואף להנחות שולחן כפי שעשיתי לפני כמה שבועות בגן מאיר
אוכל להביא חומר ונתונים עדכניים בתוקף תפקידי כיו״רית הפורום המתאם של הסגל האקדמי הזוטר באוניברסיטות המחקר בארץ
ד״ר אסתר סרוק

אסתר,
תודה רבה על תגובתך ותמיכתך. את יותר ממוזמנת לדיון מחר בערב. ככל הידוע לי, הדיון מחר ייערך במתכונת של מעגל אחד, לא של קבוצות. הוא פרי יוזמה של יולי חרומצ'נקו מוועדת החינוך של מאהל רוטשילד ושל דר' זהר איתן הפעיל בדיוניה של הוועדה. בפוסט מופיעים הפרטים וכן קישור לדף הפייסבוק ואני מניחה ששם אפשר יהיה לקבל עוד פרטים. בכל מקרה, אני מאד מקוה שתבואי לדיון. הנסיון והידע שלך יהיו מאד מועילים שם.
איריס

השארת תגובה

(חובה)

(חובה)