המאבק נגד סגירת החוג ללימודי צרפת באוניברסיטת תל-אביב / עודד גולדרייך ולין חלוזין-דברת

החלטת אוניברסיטת תל-אביב לסגור את החוג ללימודי צרפת היא חלק מתהליך עמוק ורחב של הפיכת האוניברסיטה למוסד המכשיר כוח אדם לשימוש המגזר העסקי. בכך, החלטה זו גם משקפת את ניצחונה של מדיניות הניהול של האוניברסיטה כעסק כלכלי לכל דבר ועניין. על-פי מדיניות זו, האוניברסיטה אינה מוסד חברתי המחויב לפיתוח ידע מתקדם ולהנחלת השכלה גבוהה, אלא תאגיד עסקי המכשיר עובדים עבור תאגידים עסקיים אחרים.

אנו קוראים להתנגד להחלטה הזו, הן בשל הנזק הספציפי הצפוי לאקדמיה הישראלית מדלדול הפעילות בתחום לימודי צרפת, והן על שום המסר המגולם בה לכל האקדמיה הישראלית, לפיו  תפקידה של האוניברסיטה הוא לייצר עובדים וערכם של תחומי ידע נמדד בהתאמה לתפקיד זה. כאשר הדיבורים על "חוסר הערך המעשי של תחומי ידע מסוימים" עוברים משלב ההזנחה של תחומי ידע לשלב החיסול שלהם, נשאלת השאלה האם מוסדות ההשכלה הגבוהה והמחקר עדיין ראויים לשם זה.

המאבק הוא בין חזון האקדמיה כמוסד המופקד על פיתוח ידע והנחלה של דרכי חשיבה אשר מעשירים את עולמו של האדם, לבין צמצום פעילותה של האקדמיה להקניית מיומנויות טכניות-יישומיות. המאבק הזה כרוך בהבדל שבין ארגון האקדמיה כקהילה חופשית ותוססת של חוקרים ולומדים לבין ניהולה כתאגיד עסקי.

החלטת הסגירה של החוג ללימודי צרפת נומקה, במידה שנומקה כלל, בטענות מן הסוג היישומי והעסקי, לדוגמא, על ידי הצבעה על הירידה במספר הסטודנטים תוך התעלמות מאחריותה הישירה של האוניברסיטה למצב זה: ברי שכאשר יחידה אוניברסיטאית נתונה בחנק תקציבי מזה יותר מעשור ומספר התקנים בה יורד בהתמדה, יהיו לכך השלכות על יכולתה למשוך אליה סטודנטים. מיותר לציין שההנהלה לא ניסתה לבסס את החלטתה על שיקולים אקדמיים . לו היתה עושה זאת, היא היתה נאלצת להכיר בכך שהיא ויתרה על תפקידה כמוסד להנחלת השכלה גבוהה ומחקר אקדמי למען תכליות אחרות.

מכל הסיבות האלה, ההודעה על סגירת החוג ללימודי צרפת צריכה לשמש כדגל אדום לחוקרים, לומדים, מרצים וסטודנטים, ולכל מי שתפקידה הציבורי של האקדמיה יקר בעיניו.  לפיכך, אנו קוראים לכל הקהילה האקדמית להתגייס כנגד ההחלטה הזו.


נהנית מהפוסט? ניתן להביע זאת בעזרת השארת תגובה ויצירת המשך דיון, או הרשמה לפיד ה-RSS וקבלת כל הפוסטים ישידות לקורא ה-RSS שלך.

טרקבקים & פינגים

עדיין לא נשלחו טרקבקים ופינגים.

תגובות

סיפור חוזר או מערכה מתמשכת? אחרי הסגירה הבוטה של החוג לצרפתית באוניברסיטת חיפה הנה המשך בפיזור של ההשכלה וכתב ויתור על אחד מהרכבי התרבות בישראל. מחאה אינה מספיקה, דיון מקיף ודין וחשבון ציבורי-אקדמי דחופים. יש לקחת בחשבון שהעלייה המשמעותית של יהדות צרפת תזרים מספר גדול לשורות הלומדים.בינתיים לא לבטל עבודת בנייה של שנים.בנייה של השכלה לא מבוטל!

בשנתיים האחרונות ביקרתי מספר פעמים באוניברסיטת תל-אביב וסביבה, ובחלקן ראיתי פרסומים המשדלים תלמידים פוטנציאליים. לא זכור לי ולו כרזה אחת המעודדת לימודי צרפתית.

כמו-כן, אפילו בקשר לצרכי המגזר העסקי, העולם הפרנקופוני הוא גדול, רחב ופתוח ברובו הגדול לפעילות עסקית של ישראלים. אין חברות בניה שעובדות באפריקה המתפתחת? אין חברות רב-לאומיות שעושות מו"פ בצרפת? אין שוק לפרחים במרוקו?

אגב, מסתמנת לעתים בעיניי מין צרות-אופק כזו מצד רבים, כאילו בעולם קיימות ארה"ב, ישראל, "הרעים" ו"שונות". יש לי את הרושם הזה גם משנותיי באקדמיה, בתחום מדעי המחשב. כנסים באירופה? לא נחשבים. תיאורטיקנים אירופאים? יש פה ושם, אבל אם הם לא בסביבות אוניברסיטאות אמריקאיות, כנראה שהם מתעסקים בלוגיקה או דברים בלתי-אופנתיים אחרים (*). אגודות מקצועיות? רק האמריקאיות, ACM או IEEE. אני אמנם קצת מקצין, אבל תתקשו למצוא בפקולטה למדעי המחשב בטכניון חברי סגל צעירים אחרי פוסט-דוק בצרפת, בגרמניה או ברוסיה.

בקיצור, אם מה שחשוב בחיים זה אנגלית וארצות-הברית של אמריקה, לשם מה צריך חוג ללימודים צרפתיים?

(*) אני חובב לוגיקה 🙂

תקווה גדולה שהחוג ללימודי צרפת באוניברסיטת תל אביב לא ייסגר.

רגע, יש תקווה גדולה כזו? החוג לא נסגר בסוף?

השארת תגובה

(חובה)

(חובה)