סיימתם תואר אקדמי אבל מתעניינים דווקא בהסבה מקצועית לתחום אחר – להייטק? אם זה המצב, אתם נמצאים בנקודה רבת פוטנציאל בקריירה, גם אם השינוי נראה מאתגר ומעלה שאלות רבות. אז כיצד תעשו זאת בפועל? בואו נעבור על כמה דברים שחשוב לדעת לשם כך, תובנות, טיפים ועוד.

משנים כיוון

אז השקעתם לא מעט זמן, מאמץ וכסף, בתואר אקדמי בתחום מסוים. ייתכן שהבנתם לאורך הדרך, שזה לא בדיוק התחום שבו אתם רואים את עתידכם. אולי הוא השתנה במשך שנות הלימוד באופן משמעותי. וייתכן שהוא "בסדר", אך עולם ההייטק עם התנאים והמשכורות קורץ יותר. ובכן, אינכם חייבים להמשיך ללימודים אקדמיים נוספים בתחום ההייטק. במקום זאת, כדאי לבדוק מידע על הסבת אקדמאים להייטק מגופים שונים אשר מקבלים תמיכה ממשלתית. אתם עשויים לגלות שם כמה וכמה סוגי קורסים אטרקטיביים. למעשה, ישנו כיום שיתוף פעולה משמעותי, בין המדינה (שמעודדת הסבות כאלה), גופי הכשרה שונים וחברות הייטק מקומיות. שיתוף פעולה זה פותח בפניכם הזדמנויות שונות אשר כדאי לנצל.

למי זה מתאים?

קורסי הסבה הם פעמים רבות קורסים שמתקיימים בערב או קורסים ללמידה מקוונת מהבית. כך שהם יכולים להשתלב עם עבודה בשעות היום. היבט זה בוודאי משמעותי למי שבעקבות הלימודים האקדמיים לא נשאר עם רזרבות כספיות משמעותיות. הרקע האקדמי שלכם אולי לא יהיה משמעותי ישירות לתחום ההייטק שתלמדו. אבל תודות לרקע זה, אתם בוודאי מיומנים בלמידה יעילה. אגב, מיומנות זו חשובה מאוד בהייטק, מאחר שמרבית המקצועות יידרשו התעדכנות מקצועית רבה גם בהמשך. כמו כן, רקע אקדמי נחשב לעתים קרובות כיתרון בקבלה לעבודות הייטק.

 

 

מה לומדים בקורסי ההסבה?

המונח הייטק הוא למעשה מונח רחב מאוד. מחד, ישנם התחומים הקלאסיים שלו כגון פיתוח ובדיקות תוכנה. לצידם יש תחומים מיוחדים, כגון בניית אתרים, אוטומציה, למידת מכונה או Data science. עוד אפשרות מיוחדת מספק עולם אבטחת המידע או ה"סייבר" כפי שהוא מכונה בדרך כלל. מעבר לכך יש גם מגוון מקצועות שנפוצים בחברות בכלל שהם בעלי זווית מיוחדת בהקשר ההייטק. למשל מנהל מוצר טכנולוגי או מכירות. כך שאם התואר הנוכחי שלכם הוא למשל בניהול, ייתכן שתוכלו ליישם זאת גם בחברות הייטק. עד כאן התחומים שהזכרנו הם למעשה שונים מאוד האחד מהשני, בכל הנוגע לעבודה בהם בפועל. בכדי להתרשם מהדברים מראש, ניתן במקרים רבים להתנסות לבד ובחינם. אם תכנות למשל נשמע לכם מעניין, יש באינטרנט קורסים קצרים, בסיסיים וחינמיים ללימוד עצמי, בעזרתם תוכלו לנסות בכך.

מה עוד חשוב לדעת?

במעבר על קורסים מסוג זה, תמצאו שהם שונים למדי האחד מהשני, כך שהאפשרויות מגוונות. אחד ההיבטים המעניינים והשימושיים הוא שחלק מהקורסים כוללים בסיומם עבודה בחברה שמציעה אותם. בכל מקרה היבט העבודה – תוך כדי הקורס ולאחריו, כמובן משמעותי ודורש מחשבה מראש. תוך כדי הלימודים, תרצו לעבוד בהיקף שמשאיר לכם די זמן ללמוד בנחת אבל גם להתפרנס. לאחר הלימודים, אם לא השתלבתם בעבודה ישירות תודות לקורס, תצטרכו להתחיל "לעבוד במציאת עבודה". מחד, יהיה לכם את התואר האקדמי וקורס ההסבה וזו נקודת פתיחה טובה. אך מאידך, תהיו עדיין חסרי ניסיון וזה אומר התחלה לא קלה. לכל הפחות, תצטרכו להתפשר על דרישותיכם בהתחלה. אך רמת השכר בהייטק היא כזו שפשרה כזו לא נוראה בכלל.

לסיכום

הסבה להייטק היא בהחלט כיוון שכדאי לבדוק ביסודיות, בפרט כאשר אתם כבר בעלי תואר אקדמי.