מציעים שירותי דיגיטל ועיצוב? מוכרים אוכל ביתי לכל החברים בסביבה? אולי משלבים שיעורים פרטיים לתלמידי תיכון במהלך הלימודים האקדמאיים שלכם? אם גם אתם עובדים בתור פרילנסרים במהלך התואר שלכם, יכול להיות שמגיעים לכם החזרי מס ולפעמים גם מדובר בסכומי כסף לא מבוטלים כלל. כדי לקבל אותם תצטרכו להגיש את הבקשה בעצמכם ורשות המסים לא תחלק לכם את הכסף מיוזמתה. השלב הראשון אם כן, הוא לבדוק קודם כל אם אכן מגיעים לכם החזרים כאלו, וכפי שתראו מיד, זה הרבה יותר פשוט ממה שחשבתם.

סטודנטים פרילנסרים? אל תהיו שאננים והיו מודעים לזכויות שלכם

סטודנטים הם אנשים צעירים שצריכים גמישות משמעותית בתקופת הלימודים. חשוב להגיע להרבה שיעורים, ללמוד היטב לקראת בחינות ולהשקיע לא מעט גם בעבודות הגשה ומטלות במהלך שנת הלימודים עצמה. מעבר לכל זה גם צריך להתפרנס וסטודנטים לרוב לא יכולים לעבוד במשרה מלאה כרגיל. לשם כך קיימות מלגות מחייה ולימודים, אבל זה לא תמיד מספיק ולכן האפשרות של עבודה כעצמאיים היא תמיד טובה. יחד עם זאת חשוב להיות תמיד עם היד על הדופק ולזכור שבגלל שלרוב לא מדובר בסכומי עתק, יכול להיות שמגיעים לנו מסיבות שונות החזרי מס. למידע נוסף על החזרי מס והזכאות של סטודנטים ופרילנסרים להקלות והטבות לחצו כאן. זכרו כי בהרבה מאד מקרים יתברר שאכן מגיע לכם כסף ורשות המסים לא תחזיר לנו את הסכומים הללו מרצונה. ניתן לבדוק בקלות ובמהירות אם אכן מגיעים לנו החזרי מס וגם תהליך הגשת הבקשה והתשלום הוא לא מורכב מדי. על כל הדברים האלו בדיוק נדבר ממש עכשיו.

 

 

החזרי מס לעצמאיים – על מה אתם זכאים לקבל החזר?

בתור עצמאים אתם זכאים קודם כל על החזרי מס בגין כל הוצאה מוכרת שלכם. זה אומר כל דבר שקשור לעסק שאתם מתפעלים, החל מהוצאות אירוח, דרך הוצאות משרדיות ועד להוצאות רכב ודלק באופן שוטף. את כל המסמכים האלו חשוב להגיש בדו״ח השנתי ואת הדברים האלו ניתן לבדוק מול רואי חשבון ויועצי מס שידאגו לכל זה עבורכם. כל מה שעליכם לעשות זה לשמור חשבוניות וקבלות וכמובן לתעד את כל ההכנסות שלכם ולהנפיק ללקוחות חשבוניות מס (אם אתם עוסק מורשה) או קבלות (אם אתם עוסק פטור).

שימו לב שאתם זכאים בנוסף על החזרי מס על הפרשות לקרן הפנסיה ותכניות חיסכון. מומלץ לכל סטודנט עצמאי להפקיד כספים לפנסיה (וזה אפילו חוק שאי עמידה בו עלולה לגרור קנסות מיותרים) ואם אפשר אז גם לפתוח אפיקי חיסכון נוספים כמו קרן השתלמות לעצמאים. על ההפקדות האלו אתם זכאים להטבת מס וחלק מסוים מהסכום מתקזז בעצם עם הסכום החייב במס שלכם, משמע משלמים פחות מס בסוף השנה. לכל אלו חשוב להוסיף גם נקודות זיכוי שלכם במס הכנסה (למשל אם אתם הורים לילדים מתחת לגיל 5 או גרים באזור עם הטבת מס) ותשלום מקדמות גבוה מדי שלא תואם את הסכום שאתם מכניסים. בקיצור, הסיכוי להחזרי מס הוא גבוה למדי, אז לגמרי שווה לבדוק.

לסיכום, איך אדע שמגיעים לי החזרים?

ניתן לפנות באופן עצמאי לרשויות המס ואף לקבל מידע דרך האתר הממשלתי. עם זאת, הרבה יותר פשוט לפנות אל אנשי מקצוע בתחום. רואי חשבון ויועצי מס מכירים את התהליך לעומק ויוכלו לייצג אתכם בקלות מול הגורמים הרלוונטיים. זו השקעה חכמה שברוב המקרים תהיה שווה לכם אלפי שקלים מדי שנה. אז אל תהיו פראיירים, שמעתם?