סטודנטים ואקדמאיים בישראל שתורמים לעמותות וארגונים ללא מטרות רווח על דרך קבע? יכול להיות שהדבר הזה שווה לכם לא מעט כסף. אם לא שמעתם על זה עד עכשיו, כספי תרומות שאנו בוחרים לתת לעמותות מזכים אותנו מתשלום מס, ככה שבסוף שנה יכול להיות שמגיע לכם כסף בחזרה כזיכוי על תשלום המס שלכם. כל הדבר הזה הוא חלק מסעיף 46 בחוק לפקודת מס הכנסה, וממש עכשיו אנחנו רוצים להסביר לכם על הסעיף הזה ואיך אפשר לממש את ההחזרים.

מהו סעיף 46 לפקודת מס הכנסה?

על פי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה, כל אדם פרטי או עסק שלא מאוגד בתור חברה בע״מ, שתרם כסף למוסד ציבורי או עמותה ללא מטרות רווח שקיבלו אישור לכך, יוכל לקבל זיכוי ממס הכנסה על תשלום המיסים באותה השנה. המטרה של הסעיף הזה היא לעודד את הציבור הרחב לתרום כספים למטרות חשובות ועל הדרך גם להקל את מלאכת הגיוס של עמותות ומלכ״רים. סכום המינימום השנתי לתרומה המאפשר זיכוי ממס הוא 200 שקלים נכון לשנת 2023 וחשוב להתעדכן בסכום המשתנה משנה לשנה. הזיכוי עצמו עומד על 35 אחוזים מסך התרומה והסכום המקסימלי שניתן להזדכות עליו עומד על 30 אחוז מתוך ההכנסה השנתית. כלומר שאם לצורך העניין תרמנו 2,000 שקלים בשנת 2023 לעמותות ללא מטרות רווח, אנו זכאים להחזר העומד על 700 שקלים.

איך מממשים את הזכות?

האם פשוט אפשר לקבל ככה את הזיכוי באופן אוטומטי מבלי לעשות שום דבר מיוחד? ממש לא וצריך לדעת שבאופן כללי מס הכנסה לא פועל באופן אקטיבי כדי להחזיר כספים וצריך לדרוש אותם בעצמנו. כדי לקבל את ההחזר יש למלא טופס 116 לתיאום מס, לצרף קבלות על התרומה ולחתום על הצהרה. עצמאים לעומת זאת מצרפים את הקבלות בסוף השנה בטופס 1301 של הדו״ח השנתי.

 

 

האם מקבלים זיכוי על תרומה לכל ארגון שהוא?

בהחלט לא. מדובר בתרומות למוסדות המקדמים מטרות ציבוריות בלבד וללא מטרות רווח, למשל עמותה רשומה או חברה לתועלת הציבור. התרומה תוכר אך ורק אם הארגון אליו התבצעה התרומה הוא כזה שקיבל אישור לפי סעיף 46. אם הדבר הזה מהווה שיקול עבורכם אם להעניק תרומה או לא, תוכלו לבדוק באתר רשות המסים אם מוסד מסוים אכן קיבל את האישור. בבדיקה יוצגו בפניכם פרטי המוסד ותוקף ולאיזה שנה האישור תקף.

האם אפשר לקבל החזרים רטרואקטיבית?

בהחלט. ניתן לקבל החזרי מס עד 6 שנים אחורה, ככה שאם יש לכם קבלות על תרומות שביצעתם בשנים האחרונות, שווה בהחלט לאסוף אותן ולהגיש בקשה ולקבל כסף בחזרה ממס הכנסה.

עוד כמה דברים שחשוב לדעת

בשורה התחתונה –

בתור סטודנטים אתם בוודאי מנסים לחסוך כל שקל, אז למה לוותר על כספים שמגיעים לכם? אם תרמתם בשנה החולפת או בשנים הקודמות לעמותות מוכרות ללא מטרות רווח, שווה בהחלט להגיש את המסמכים הרלוונטיים ולקבל החזר כספי של זיכוי ממס ההכנסה.