כסטודנטים צעירים אתם בטח מרגישים לפעמים שהעולם כולו מונח בכף היד שלכם, והוא מלא בהזדמנויות והרפתקאות אינסופיות. האמת היא שאתם צודקים וזו אכן אחת התקופות היותר יפות בחיים, שכן היא תקופה שמספקת לכם הזדמנויות נפלאות לבחירות שונות שיעצבו את החיים שלכם בדיוק כמו שאתם רוצים. עם זאת, שנות הלימודים נוטות להיתפס כשנים המכילות מגבלות תקציב ואתגרים פיננסיים, וחשוב שתדעו שדווקא עכשיו זה הזמן המושלם להתחיל לצבור ביטחון כלכלי ולשבור את כל הסטיגמות. תוכלו לעשות זאת בעזרת פתיחת קופת גמל במהלך תקופת הלימודים, פעולה שיכולה להיות מלווה בהרבה סימני שאלה אבל למעשה יכולה לעצב את עתידכם הכלכלי. מהי בדיוק אותה קופת גמל ששומעים עליה לא מעט, אילו יתרונות היא מציעה ומדוע חשוב להתחיל לחשוב על כך ולהיערך לקראת פתיחתה דווקא עכשיו? על כך ועוד – במאמר הבא.

בואו נפשט את זה: מהי קופת גמל?

יש לא מעט דרכים שבהן ניתן לחסוך כסף. כשמדובר בגילאים צעירים יותר העניין הופך להיות קריטי במיוחד, ומשום מה צעירים רבים מעדיפים להימנע מההתעסקות בנושאים הפיננסיים וכך מבזבזים לעצמם שנים שבהן יכלו לגדול סכומי הכסף שלכם. עניינים שקשורים לכסף הם תמיד קצת מרתיעים, אבל היום עניין החיסכון הוא פשוט וזמין יותר מתמיד. קופת גמל היא אחד מכלי החיסכון האפקטיביים ביותר שקיימים, והיא מאפשרת לכם ליהנות גם מהטבות מס – בין אם אתם שכירים ובין אם אתם עצמאיים – וגם מנזילות של כסף. מדובר בחיסכון לטווח ארוך או קצר שיכול לשמש אתכם לכל מה שתרצו ברגע האמת. נכון שחיסכון לגיל הפרישה הוא הכרחי לא פחות, אבל לשם כך יש את קרן הפנסיה, וקופת הגמל מאפשרת לכם להשתמש בכסף ברגעים חשובים בחיים, ובייחוד במצבים שבהם אתם זקוקים לכסף בדחיפות. במקרה כזה תוכלו לפדות את הכסף במהירות ללא הצורך בבירוקרטיה מורכבת.

 

 

מהם היתרונות בקופת גמל?

קופת גמל מציעה לכם כסטודנטים לא מעט יתרונות ההופכים אותה לפתרון אפקטיבי מאוד, ואחד היתרונות הבולטים הוא היותה נזילה. המשמעות לכך היא שבכל רגע נתון אתם יכולים למשוך את כל הכסף או את חלקו בלי שתצטרכו לשלם עליו מס. בנוסף, אפשרויות ההפקדה בקופת הגמל הן גמישות, שכן אפשר לפתוח קופת גמל בכל גיל ואפשר גם לבחור מתוך מספר גדול של מסלולי השקעה בהתאם לרמת הסיכון שאתם מעוניינים בה. ככלל, ככל שמדובר בחיסכון לטווח ארוך יותר רמת הסיכון יכולה להיות גבוהה יותר, בעוד שבחסכונות קצרי מועד כדאי לבחור במסלול סולידי יותר. יתרון נוסף הוא האפשרות לנייד את קופת הגמל בין גופים פנסיוניים. אם בחרתם לפתוח קופת גמל בחברה מסוימת תוכלו לנייד אותה לחברה אחרת מבלי שפעולה זו תחשב כאירוע מס.

יתרון נוסף: אפשרויות הלוואה

בל נשכח גם את עניין ההלוואות, שיכול להיות קריטי בכל גיל וכך גם לתקופת הלימודים. אם אתם זקוקים לכסף לשם רכישת רכב, לצורך הלימודים עצמם ואפילו בשביל לטייל בחו"ל בחופשת הסמסטר, תוכלו לקבל הלוואה בגובה של עד 80% מהחיסכון שצברתם בקופה בתנאים מעולים. דמי הניהול בקופת גמל הם נמוכים יחסית, מה שהופך את הפתרון הזה לכלי חסכוני ויעיל.

לסיכום

אף פעם לא מוקדם להתחיל לחסוך, וגם אם אתם סטודנטים עסוקים עד מעל לראש, חשוב שתזכרו לעצור לרגע ולחשב את מסלולכם הפיננסי מחדש. קיים מגוון רחב של אפיקי חיסכון בשוק כיום, וקופת גמל היא בין המומלצות ביותר לאור יתרונותיה הרבים. למרות שלא מדובר במוצר שהוא חיסכון פנסיוני ולמרות שיש מגבלה על הסכום השנתי שאותו אפשר להפקיד, היתרונות הרבים עולים על החסרונות והופכים את קופת הגמל לדרך טובה מאד לחסוך ולבסס את העתיד הכלכלי שלכם.