ביטוח סיעודי

כידוע, סטודנטים לרוב טרודים מהגשות, מבחנים, עבודה, תנאי שכירות, האופי של השותפים לדירה וכדומה, אך פחות דואגים מכל מה שנוגע לבריאות, ובהחלט ניתן להבין זאת. עם זאת, ממש כפי שיש לחשב האם לצאת למסעדה יקרה, או האם לקחת עוד משמרת בעבודה (כיוון שבסוף החודש מחכים לא מעט חשבונות), כך גם נכון לחשוב על המחר, במיוחד כשמדובר בהוצאות שנוגעות למצב הבריאותי. אז נכון שבמקרה זה "המחר" ככול הנראה מתייחס לעוד כמה עשרות שנים טובות, אך בכול הנוגע למצב הבריאותי, נחדד שלעולם אין לדעת. מכאן שאם מבקשים להתנהל בצורה כלכלית ואחראית, הגיע הזמן שגם אתם תקדישו שתי דקות לחשיבות שעומדת מאחורי ביטוח סיעודי.

ההוצאות האדירות שמאחורי מצב סיעודי

אם המונח מוכר, אך לא באמת סגורים במה מדובר, נציין שביטוח סיעודי מתייחס למצב שבו לא מסוגלים לבצע 3 פעולות מתוך רשימה של 6 פעולות בסיסיות. פעולות כגון להתלבש, להתרחץ, לשלוט על הסוגרים, לעבור ממצב שכיבה לעמידה ולאכול. למצב שכזה לרוב מגיעים לאחר גיל 65, אך גם מחלה, או תאונה עשויים להוביל לידי כך. פה יש להבין שלצד העובדה שמדובר במצב בריאותי נוראי שכלל לא קל להכיל, גם מדובר במצב שמצריך הוצאות מאוד יקרות, בין 7,000 ל13,000 ש"ח מדי חודש – רק עבור טיפול ביתי. מאיפה משיגים סכומים משמעותיים שכאלו? באמצעות ביטוח סיעודי, ואם נחזור על דברי אבנר הייזלר מגלובס, נציין שאומנם מדובר בעוד תשלום חודשי, אך בבוא היום הוא עשוי להתגלות כהוצאה הכרחית וחכמה.

אל תסמכו רק על תמיכה מצד המדינה

מה עם המדינה שואלים? האם אין כיסוי מטעם הביטוח הלאומי? ובכן המדינה אכן מסייעת, אך לא באופן מספק, ואף לרוב היא מאפשרת לבחור בין שירות סיעודי לבין קצבה כספית צנועה, כזו שלא באמת מספיקה. כמו כן, טוב לדעת שניתן לעשות ביטוח סיעודי דרך קופת החולים. מדובר בביטוח קבוצתי שנחשב זול ושמעניק כיסוי נאה, אך יש לקחת בחשבון שהוא תקף רק עבור 5 שנים, כלומר אם חולפות 5 שנים ועדיין זקוקים לקבל סיוע, ללא ספק נמצאים בבעיה כלכלית חמורה.

ככול שמקדימים כך מרוויחים

נכון להיום רוב חברות הביטוח אינן מאפשרות לעשות ביטוח סיעודי פרטי, אך כן יש פתרונות. ניתן לעשות ביטוח סיעודי דרך קופת החולים, ובאופן כללי דרך מגוון מסגרות קבוצתיות. הנקודה היא שיש טעם לחשוב על העתיד, גם אם כיום כל הוצאה של כמה עשרות שקלים קצת מקשה על התחשיב החודשי. כמו כן, יש להבין שככול שעושים ביטוח סיעודי בשלב יותר מוקדם, כך הפוליסה יותר זולה. מה עוד ראוי לדעת? ישנה תקופת המתנה, ועל כן ככול שמקדימים לעשות את הביטוח, כך ניתן להיות רגועים שבעת הצורך אתם אכן מבוטחים.

נערכים כלכלית

לסיכום נציין שדווקא עתה כאשר אתם צעירים, בריאים, ועוצרים לחשוב על העתיד, גם יש לחשוב באופן מקיף על העתיד הכלכלי. מכאן שמעבר ללימודים, לעבודה ולהיתכנות לפתוח דלתות מבחינת תעסוקה, גם יש לחשוב מראש כיצד ניתן לפתור מצבי בריאות שמצריכים הוצאות משמעותיות. אז נכון שלא נעים לחשוב על מצב סיעודי ונכון שלא סביר שמחר תהפכו לסיעודיים, אך יחד עם זאת יש להבין שלעולם אין לדעת, ועל כן אם ניתן לשלם מעט כבר כיום ולהיות מבוטחים באופן כלכלי בעתיד, מדובר באופציה כדאית. מעבר לכך, יש לחשוב על המשפחה שלכם ואף על המשפחה העתידית. אינכם רוצים שאם אכן תיקלעו למצב סיעודי, תיפלו כנטל כלכלי על האנשים הקרובים ביותר. לסיכום נציין שביטוח סיעודי בהחלט חשוב וככול שמקדימים לעשות, כך משלמים פחות.