מרגישים מחוברים ליהדות ולמסורת ישראל? מתרגשים בכל פעם שיוצא לכם לקחת חלק בתפילה או השלמת מניין ומחכים לקידוש של ערב שבת? מוצאים את עצמכם מתעניינים בדברים רוחניים ובנושאים של אמונה אבל לא ממש בטוחים מה זה אומר? ובכן – אם עניתם לחיוב על השאלות הללו, יכול מאד להיות שגם לכם יצא לחשוב על האפשרות של קיום מצוות. אנשי רוח מתארים את המצב הזה כקשה ביותר, מצב בו אדם מרגיש חיבור לקדוש ברוך הוא אבל לא יודע איך להביא זאת לידי ביטוי. כמובן שלהתחיל לשמור מצוות מאפס זה לא דבר פשוט. צריך לשנות כמעט כל דבר באורח החיים שלנו, להתלבש אחרת, לאכול אחרת, להתנהג בדרך שונה במידה מסוימת. לצד כל זה יש את הלחץ מתוך המחשבה מה הסביבה תחשוב עלינו ואיך זה ייתפס, ואכן נראה שזו סוגיה מורכבת. עם זאת, כל מי שעבר את התהליך הזה והחל לשמור מצוות מעיד כי אם עושים זאת בצורה הדרגתית, מתקשרים עם העולם החיצוני ונותנים לזה לקרות בקצב טבעי, זה לא אמור להיות קשה בכלל. בואו נשמע את הטיפים שאספנו מאלו שכבר עשו את זה.

הבינו את המהות של המצוות

בראש ובראשונה צריך להבין שאתם לא חייבים לעבור מאפס למאה. כלומר, אתם לא חייבים להתחיל לקיים את כל המצוות ולאורך כל החיים זה בסדר לאמץ מצוות מסוימות ולזנוח אחרות בהתאם לאמונה הפרטית. אם כך, הבסיס החשוב ביותר להתחיל בקיום המצוות הוא הבנה של ההיגיון שעומד מאחוריהם. אם אתם גברים למשל, לפני שאתם מתחילים לשנות את המראה החיצוני שלכם, שאלו את עצמכם למה חובשים כיפה? מדוע אסור להתגלח על פי היהדות? מהן הציציות ולמה יש ללבוש אותן וכן הלאה. שאלו את עצמכם שאלות חשובות נוספות לגבי כל מנהג:

במצב הזה, את דברים שמתאימים לאמונה שלכם יהיה הרבה יותר קל להסביר לעולם החיצוני. מנגד, כל מה שתגלו בדרך שלא מתאים לאמונה שלכם ושתעדיפו לוותר עליו, תוכלו לשים בצד לעתה.

מתחזקים: איך מתחילים לשמור מצוות בפעם הראשונה?

דברו עם החברים והמשפחה שלכם

העצה הזו היא קריטית וחשובה במיוחד עבור אלו שחיים בסביבה שהיא בעיקרה חילונית והרי ששינוי שכזה עשוי להרים כמה גבות מצד אנשים קרובים. מה שחשוב לזכור כאן שכנות היא המפתח להתפתחות אישית טובה. אל תסתירו את עצמכם ואל תתביישו במי שאתם. נכון, לא צריך להפיל על כולם הכל ברגע אחד, אבל בהחלט צריך להיות אמיתי עם הסביבה. מי שאוהב אתכם באמת ורוצה בטובתכם, לא רק שיקבל אתכם בכל סטטוס שהוא, אלא גם יפרגן ויתמוך בכם וזאת דרך נפלאה לגלות את האנשים האלה.

התייעצו עם אנשי דת

אם כבר התקרבתם לעולם הרוחני, יכול מאד להיות שיש רבנים ואנשי דת שאתם מעריכים את עמדתם. זה בהחלט בסדר גמור לפנות אליהם בערוצים השונים, בין אם באופן פיזי או דרך הודעות ולהתייעץ איתם. שאלו אותם איך מתחילים, כיצד להסביר לקרובים לנו והאם יש דברים שכדאי להתחיל איתם ואחרים ששווה להשאיר להמשך הדרך.

אם תעשו זאת בצורה מסודרת ותהיו כנים עם עצמכם ועם הסביבה תוכלו גם אתם להתחיל לשמור מצוות בצורה נעימה.