לימודי קונדיטוריה

את המאמר הזה חשוב לקרוא אם אתם אוהבים אוכל, הכנת אוכל וקונדיטוריה. אחד התחומים החמים כיום בעולם הקולינריה היא הקונדיטוריה. מדובר בתחום העוסק באפייה של מאפים שונים, עוגות בשלל טעמים ומרקמים וגם לחמים שונים. בשביל להיות קונדיטור טוב צריך לעבור הכשרה מייגעת אשר כוללת לימודים מעשיים, לימודי עיוניים ותקופת הכשרה בעבודה עצמה. בסופו של התהליך ניתן לעבוד כקונדיטורים ולהתחיל לפתח קריירה שיכולה להגיע רחוק מאד. המשיכו לקרוא ותגלו כמה רחוק ניתן להגיע וגם כיצד בדיוק לעשות זאת.

קונדיטורים – מה תפקידם?

הכנת קינוחים אפויים, עוגות, עוגיות וכו' היא מיומנות מאד ספציפית הדורשת היכרות עם חומרי גלם שונים, תהליכי הכנת אוכל מגוונים בראשם כמובן האפיה, וגם ידע במסורות מטבח שונות. הידע הזה אינו נלמד בצורה יסודית בקורסים כלליים של בישול. לשם כך, קיימת הכשרה שונה ותפקיד שונה עם דרישות ספציפיות רק לו. חלק גדול מהשוני בתפקיד בין הטבח הרגיל לקונדיטור הוא בציוד בהם הם משתמשים. הקונדיטור צריך שיהיו באמתחתו כלים שונים אותם ניתן למצוא בחנויות ייעודיות, למשל בחנות למוצרי אפיה – פינוקים. מדובר בשלל תבניות למשל בגדלים שונים ובצורות שונות המאפשרות להכין עוגות במגוון צורות וגדלים. תחום נוסף הוא אמצעי זילוף הצנטרים השונים אשר מאפשרים זילוף של קרמים שונים לקישוט וציפוי של העוגות או ליצירת קינוחים שונים. לקונדיטור טוב צריך שיהיו מערוכים שונים בצורות שונות. תבניות סיליקון בצורות שונות יאפשרו לימור אותיות או צורות שונות של ממתקים או קישוטים. מד חום מיוחד משמש לבדיקה של פנים העוגה. משטחי סיליקון להכנת בצקים מאפשרים להגיע לתוצאות טובות יותר בכל מאפה.

לימודי קונדיטוריה

קורסי הקונדיטורים מתקיים במקומות שונים. חשוב להכיר לפני ההרשמה את הנפשות הפועלות, להבין מה הוא הניסון שלהם בתחום וגם לעמוד על טיבו של המוסד בו מתקיימים הלימודים. הקורס עצמו יכלול שורה של נושאים חיוניים. אחד הנושאים העיקריים הוא לימוד ופיתוח של מיומנויות אפיה. אפיה, כך מסתבר, לא מסתכמת בסתם להכניס משהו לתנור. מדובר על אומנות הדורשת הבנה עמוקה של חומרי הגלם, של התנור עצמו וכיצד הם מגיבים האחד עם השני. יש חשיבות לצורה של המזון הנאפה, לתבנית ולתנאים השונים בתוך התנור. תחום לימוד נוסף הוא כמובן בצקים. כאן תהיה התמקדות בבצקים השונים עם דגש על בצקים מסורתיים לדוגמא בצקי שמרים, בצקים פריכים או בצקי עלים. בנוסף לכך, תהיה גם התייחסות מעמיקה לתחום הקונדיטוריה המודרנית. זהו תחום אשר שואב ידע והשראה מהקונדיטוריה הקלאסית אך לא מפחד לפתח אותו הלאה תוך שהוא עושה שימוש בשילוב לא שגרתי בין רכיבים, טכניקות ואפילו מסורות.

 

בסיום ההכשרה מתחילה הקריירה ואיתה לימוד שלא מפסיק לעולם. ניתן יהיה לעבוד במלונות ולהגיע לתפקיד קונדיטור ראשי במלון גדול. זהו תפקיד מכובד עם שכר יפה לצידו. אפשרות נוספת היא לעבוד בקונדיטוריה פרטית ולצמוח שם במעלה התפקידים. מי שיש לו נפש יזמית ורצון עז לפתוח ולפתח מקום משל עצמו, יוכל כמובן לעשות זאת ביום מן הימים כאשר ירגיש מספיק מוכן מבחינת הידע שצבר הן מבחינה מקצועית והן מבחינת ניהול המטבח, העובדים והעסק עצמו.  קונדיטורים מפורסמים הם סלבריטאים לכל דבר ששמם הולך לפניהם למרחקים. מכאן שלימודי קונדיטוריה ועבודה בתחום יכולים להוביל אתכם גבוה מאד.

מה שדרוש להצלחה בתחום הוא הרבה ידע וניסיון מעשי בתחומים רבים ומגוונים ככל האפשר המשולבים עם עבודה קשה ובלתי מתפשרת ועם רצון עז להצליח.