תנועת החסידות היא תנועה שקיימת כבר מאות שנים, והיא התחילה את דרכה מקבוצה קטנה של אנשים. כיום התנועה מונה מאות אלפי חסידים, כאשר היא מחולקת לפי מספר רב של חסידויות. כאן תקבלו סקירה קצרה על החסידויות שקיימות כיום ביהדות והספרים השונים שכל חסידות מציעה לכם.

חסידות

בארון הספרים היהודי, כאשר ניגשים לבחון ספרים של זרמים ביהדות, אין ספק שלזרם החסידות יש מקום של כבוד. החסידות היא תנועה שהחלה לפני כ300 שנה במזרח אירופה והתפשטה במהירות. על אף ההתנגדות לתנועה שהייתה בתחילת הדרך, כיום התנועה מקובלת והיא נחשבת לזרם מרכזי ביהדות. כאן תקבלו סקירה על חסידויות שונות שמרכיבות את עולם החסידות היום.

חב"ד

חב"ד היא חסידות גדולה מאוד וחסידי חב"ד פזורים בכל העולם. חסידות חב"ד ייחודית בכך שאין לה מנהיג כיום, כיון שלאחר פטירת המנהיג של החסידות בשנת 1992 לא מונה לו מחליף. חסידי חב"ד ידועים במסירות הגדולה שלהם לכל יהודי באשר הוא, וניתן למצוא אותם גם במקומות הנידחים ביותר בעולם.

גור

חסידות גור היא החסידות הגדולה ביותר במדינת ישראל, והחסידים שלה פזורים בעיקר בירושלים, בני ברק, ערד, חצור ואשדוד. גור נחשבת חסידות חזקה מאוד ולמנהיגים שלה יש כוח רב. אחד הספרים הידועים ביותר בעולם החסידות הוא 'שפת אמת' על פרשיות השבוע, והספר הזה הוא דרשות של אחד ממנהיגי החסידות הקודמים.

בעלז

בעלז גם היא חסידות גדולה מאוד, ובין הגדולות ביותר בישראל. בית המדרש של החסידות שוכן בירושלים והוא נחשב בית הכנסת הגדול ביותר בישראל. החסידות נחשבת חסידות פרגמטית באופן יחסי, והיא שולחת באופן קבוע נציג לכנסת.

תולדות אהרון

תולדות אהרון היא חסידות שהמרכז שלה שוכן בירושלים בשכונת מאה שערים, והיא נחשבת חסידות בדלנית. החסידות מתנגדת למדינת ישראל, ואנשיה לא לוקחים תקציבים שונים מהמדינה. בחגי תשרי ניתן ללכת לבית המדרש של החסידות ולהנות מריקודים סוחפים לאורך שעות הלילה.

ברסלב

ברסלב היא אחת החסידויות המוכרות ביותר, כאשר מייסד החסידות ר' נחמן מברסלב נחשב אחד האישים החשובים ביותר בתולדות התנועה החסידית. ספריו של ר' נחמן נמכרים בכמויות גדולות מה שהוביל לתפוצה גדולה של תורת חסידות ברסלב. החסידות מחולקת כיום בין פלגים רבים, כאשר האירוע המרכזי הוא הנסיעה לעיר אומן באוקראינה, לחגוג את ראש השנה בקברו של ר' נחמן.

מחסידות חב"ד ועד לחסידות גור: אילו חסידויות קיימות ביהדות?

סאטמר

סאטמר היא החסידות הגדולה ביותר בארצות הברית והיא גם נחשבת חסידות מאוד עשירה. גם בארץ קיימת קהילה של חסידות סאטמר, אולם עיקר כוחה מגיע דווקא מארצות הברית. חסידות סאטמר נחשבת חסידות קיצונית מאוד, ואנשיה מתנגדים בצורה חריפה למדינת ישראל. כיום יש שני פלגים בחסידות סאטמר, וכל אחד מהם מונהג על ידי אחד מבניו של המנהיג הקודם.

ויז'ניץ

החסידות האחרונה שעליה נדבר היא חסידות ויז'ניץ. החסידות הזו שוכנת בבני ברק ובחיפה בעיקר, ובארץ היא נחשבת חסידות גדולה במיוחד, אם כי לא כמו גור ובעלז. חסידות ויז'ניץ מחולקת גם היא היום לשני פלגים מרכזיים, כאשר המנהיגים הם בניו של המנהיג הקודם. במועדים מיוחדים ניתן ללכת לאירועים בחסידות, שבהם ניתן לצפות בקהל רב שר ורוקד.

לסיכום

תנועת החסידות שהחלה לפני מאות שנים, פועלת עד היום במדינת ישראל ובעולם כולו. החסידות נחלקת לפלגים שונים, כאשר כל פלג נקרא חסידות בפני עצמו. הפלגים נבדלים אחד מהשני במנהיגים שלהם, בספרים שאותם לומדים וביחס של אנשי החסידות לסוגיות שונות שעומדות על סדר היום. לחלק מהחסידיות יש ספרים שמהווים חלק מרכזי בארון הספרים.