טיפים לסטודנטית בהיריון

אין ספק כי הבשורה על היריון היא בשורה מרגשת, אולם כאשר הבשורה מגיעה במקביל לחיים כסטודנטים – היא עלולה לגרום  קשיים עד לכדי עזיבה של הלימודים. כיצד תוכלי לעבור את תקופת ההיריון בזמן לימודי התואר? להלן טיפים ועצות שיסייעו לך לעבור את התקופה.

בהיריון וסטודנטית? דעי את זכויותיך

בשעה טובה את בהיריון וכעת הגיע הזמן להתכונן לקראת הפרק החשוב ביותר בחייך. אולם, כאשר הבשורה על ההיריון מתקבלת תוך כדי לימודי התואר, מדובר במצב שעלול לא פעם להפוך למורכב בשל העייפות, העומס וכמובן הרצון לתמרן בין לימודי התואר, החיים הפרטיים והבדיקות אותן צריך לבצע במהלך ההיריון. חשוב לדעת כי לאחר שנים רבות של מחאה מצד סטודנטיות, כל מוסדות הלימוד כאן בישראל מינו רכזת אשר מיידעת את המרצים לגבי מצבך כמו גם מספקת לך אפשרות להכיר את כל הזכויות המגיעות לך, כמו למשל הארכת זמן בזמן בחינות, זכאות לבחינה מיוחדת, אפשרת להיעדר משיעורים, דחיית לימודים בשני סמסטר בעקבות שמירת היריון או לידה. בנוסף, כסטודנטית הרה את זכאית לקבל החל מהחודש השביעי חנייה ללא  תשלום בסמוך לקמוס כמו גם אפשרות להניק את התינוק בחדר ייעודי להנקה.

התמודדות עם היריון ולימודים במקביל – היבטים בירוקרטיים

מדובר בהתמודדות לא פשוטה, בייחוד אם תקופת ההיריון שלך מלווה בקשיים. כך לדוגמה, אם את סובלת מכאבי בטן בהריון או מבעיות רפואיות, חשוב מאוד ליידע את הרכזת במצבך כמו גם לאפשר לעצמך מנוחה. טיפ חשוב הוא לשתף את החברים הקרובים וליצור לעצמך מעגל שבמסגרתו תוכלי להשלים את הפערים בלימודים דרך חברים ללימודים או אפילו הצוות עצמו. למרות שישנו היבט בירוקרטי שכולל בין היתר מיצוי זכויות אל מול המוסד שבו את לומדת, זכרי כי בשנים האחרונות ישנה התקדמות משמעותית וכעת ניתן לרכז את כל הפניות שלך באופן מרוכז.

זה לא קל, אבל גם לא בלתי אפשרי

היכולת שלך לשלב בין הלימודים לבין החיים הפרטים שלך בזמן היריון היא לא פשוטה, ואפילו מורכבת מאוד. עם זאת, זכרי כי את לא היחידה שנכנסה להיריון בזמן תקופת הלימודים ויש לא מעט נשים שהצליחו להשלים את לימודי התואר ואף ללדת במהלכו. ברחבי הרשת ישנן קבוצות של נשים שהן גם סטודנטיות ואשר מעניקות תמיכה רגשית, כל זאת מתוך מטרה לעודד נשים להשלים את הלימודים – על אף הקושי. ככל שרשת התמיכה שלך תהיה יציבה יותר, כך תוכלי לצלוח בשלום את התקופה ואף להשלים את הלימודים בציונים גבוהים.

מרכיב רגשי

הלחץ, ההתרגשות וכמובן הציפייה מהווים גם הם חלק בלתי נפרד מהתמודדות (אך חשוב לדעת כי מחקרים מצאו שלחץ עלול לפגוע בעובר). טיפ חשוב אותו ניתן להעניק לך הוא לקחת את הזמן לטובת הפסקות, וזאת מתוך מטרה להימנע מעומס שגם יכביד עלייך מבחינה פיזית אבל בעיקר מבחינה רגשית. רצוי לשמור לעצמך בלו"ז זמן אישי שבו את יכולה לשבת עם חברות קרובות או בני משפחה או אפילו לפנק את עצמך לפני הלידה – כחלק מהיערכות אך גם הבנה כי דווקא דרך פעולות פשוטות כמו מדיטציה, הליכה עם הבעל/חברה או אפילו השתתפות בקבוצות של הכנה ללידה יכולים מאוד לסייע לטובת התמודדות עם הסיטואציה.

עצות לתקופת ההיריון

כסטודנטית בהיריון את זכאית להטבות השמורות לך. דרך אגודת הסטודנטים תוכלי לקבל שורה של הטבות כמו למשל הנחות בחנויות, לקבל ייצוג מול המרצים במידה ואת לא יכולה להגיש את העבודה בזמן כמו גם לדאוג לזכותו של בן הזוג שלך. ישנו קו פתוח הזמין בעבורך והוא נועד בכדי לספק לך ראש שקט והבנה כי תוכלי להתמודד עם תקופת הלימודים בזמן ההיריון, ולצלוח את התקופה בהצלחה יתרה.