אחד המשפטים המוכרים והקולעים ביותר כשמדובר על כינון חברה אזרחית חזקה וקהילה טובה ויציבה, גורס שמי שרוצה להשקיע בעתיד, חייב להשקיע קודם כל בחינוך. כאשר בוחנים את הדברים לעומק ומסתכלים עליהם בזכוכית מגדלת, רואים שהדבר הזה הוא קריטי ביותר. ילדים ובני נוער שזוכים למעטפת משפחתית חמה, מקבלים חינוך ראוי ואיכותי, זוכים להעצמה אישית ולעידוד של תחומי עניין ושמטפחים בהם במהלך השנים תחושה מסוגלות ויכולת, אלו אנשים שמגיעים לעולם המבוגרים עם ראש מורם, כלים ויכולות להצליח להשתלב בשוק העבודה ורצון אמיתי להיות אזרחים טובים ומועילים יותר לסביבה. למרבה הצער, לא כל בני הנוער בארץ זוכים לדברים הללו, ואלו הנולדים לרקע סוציו אקונומי קשה ומוגדרים כנוער בסיכון, פעמים רבות נמצאים מראש במסלול לכישלון, כאשר רבים אף מגיעים לחיים של פשע ועוני בעצמם. על המציאות הלא פשוטה הזו מצליחה להשפיע לטובה במידה רבה עמותה מיוחדת בשם עמותת אחינועם, ואנו רוצים להביא כעת את הסיפור שלה בפניכם.

על הרקע להקמת עמותת אחינועם

איל, משה ורפי אדרעי  הם שלושה אחים שעל פי נתוני הפתיחה שלהם, יכלו בקלות להידרדר לחיים של פשע, עוני ואלימות – ממש כמו רבים מחבריהם לספסל הלימודים באותם הימים. הם נולדו למשפחה קשת יום והורים שעבדו קשה מאד רק בשביל לשים אוכל על השולחן, ומגיל צעיר יצאו לעבוד כדי לתרום לפרנסת המשפחה. למרבה המזל מדובר היה על משפחה ערכית ואיתנה, ועל הורים שלא וויתרו על הילדים והחדירו בהם ערכים של מצוינות והחשיבות של לקיחת הגורל והעתיד בידיים.

רפי, משה ואיל אדרעי התגייסו לתפקידים ביחידות מובילות בצה״ל בהן הצטיינו, ולאחר השחרור הפכו לאנשי עסקים מצליחים ביותר בישראל. בשלב הזה הם הבינו שהם רוצים לתת בחזרה לאותם בני הנוער שלא זוכים לנקודת פתיחה שווה, וכך למעשה החלה את דרכה עמותת אחינועם בשנת 2018.

תכנית הליווי המקיפה לבני ובנות נוער בסיכון

איש העסקים המצליח רפי אדרעי מעמותת אחינועם ושני אחיו, אנשי עסקים גם הום, עניין אותם להביא את הכישורים הניהוליים והעסקיים שלהם אל לב העשייה של העמותה, שמובילה מדי שנה עשרות פרויקטים שונים, כאשר פרויקט הדגל הוא תכנית הליווי האישית שעובדת כך:

איתור בני ובנות הנוער:

בשלב הראשון העמותה מאתרת בני ובנות נוער בסיכון שנפלו בין הכיסאות ואינם מטופלים על ידי גורמי הרווחה ברשויות השונות.

משלב התיכון ועד לסיום התואר: רפי, משה ואיל אדרעי מעמותת אחינועם מלווים את הנוער שלנו

בניית תוכנית אישית:

בשלב הראשון נעשה מיפוי מקיף של הצרכים והאתגרים של כל אחד ואחת ממשתפי התוכנית. מי אלו שזקוקים לעזרה מוגברת בלימודים, מי זקוק לתמיכה נפשית וסוציאלית, אילו מהמשפחות זקוקות לסיוע כספי ומהן התשוקות ונקודות והדברים החיוביים שניתן לחזק ולהעצים אצל כל נער ונערה.

ליווי מקיף מהתיכון ועד לחיים הבוגרים:

מכאן מתחיל פרויקט בהחלט מיוחד ויוצא דופן של ליווי צמוד לאותם בני ובנות נוער. הם מקבלים ״אחים גדולים״ שמלווים אותם בכל שלב בחיים, זוכים לליווי סוציאלי מקיף, עזרה בלימודים (כולל ציוד מחשבי וציוד נוסף אם יש צורך), הכנה לשירות משמעותי לצה״ל וסיוע במיונים וכמובן סיוע במהלך השירות עצמו. התוכנית לא נגמרת כאן כמובן, ולאחר השחרור הם נהנים מהמשך תמיכה, עזרה בקבלה ללימודים אקדמיים ואפילו סיוע להשתלבות טובה בשוק העבודה הישראלי.

ההצלחה מדברת בעד עצמה, ונראה כי הפרויקט יוצא הדופן הזה של עמותת אחינועם נותן את אותותיו ומסייע לבני נוער רבים לעלות על דרך המלך, וזה בהחלט חשוב ומרגש.