אם אתם סטודנטים, אתם בין האוכלוסיות אשר פתוחות ביותר לחיפוש כיווני לימוד ופרנסה חדשים. קורסי מקצועיים מספקים לכך מענה מצוין. מאחר שמוטב ללמוד תחום מבוקש ורווחי, ייתכן שאתם מתעניינים בקורסים בהייטק ואולי שמעתם על נושא מחשוב הענן. האם קורס בתחום זה משתלם? מה לומדים בו? כיצד? והאם יש בכך פרנסה?

מה לומדים

מה לומדים במסגרת קורס ניהול ענן? ראשית, תלמדו מה זה מחשוב ענן, באופן יותר מפורט וטכני מכפי שהציבור הרחב מכיר את המושג. כהשלמה לכך, תלמדו מושגים שקשורים למחשוב הענן כמו וירטואליזציה ובכלל את עולם תשתיות המחשוב הפיזיות, אשר דרושות להפעלת מחשוב ענן. כיצד יוצרים "ענן" מחשוב ומפעילים אותו מול משתמשיו? בהקשר זה תלמדו מודלים שונים לכך, על ההבדל בין ענן ציבורי לענן פרטי ועוד. בקורס תכירו את יתרונות מחשוב הענן (גמישות, צמצום הוצאות, האצת תהליכים שונים ועוד) ותתעמקו בהם. במקביל, תכירו חסרונות אפשריים שונים של העבודה בענן, כמו סיכון מוגבר לשימוש יתר בכך ולבזבוז משאבים. חלק חשוב בלימודים, יתפוס מן הסתם נושא הרישות. זאת, מאחר שתקשורת (בעיקר מול משתמשי שרותי הענן המרוחקים), מהווה היבט חשוב ביותר לתפקוד ולאיכות של שירותים אלה. אבטחה הוא עולם רחב בפני עצמו, אשר משמעותי גם בתחום שרותי הענן. תלמדו כיצד אבטחה מתקשרת לנושא זה.

למעשה, ניהול מחשוב ענן הוא תחום די רחב, אשר יש לו עוד כמה וכמה היבטים. קחו לדוגמה את נושא פרטיות המידע. ישנו חוק מחייב בשם GDPR (General Data Protection Regulation) של האיחוד האירופי, שמתייחס לפרטיות מידע של תושבי האיחוד. אך מה אם אתם מספקים שרותי ענן מתוך האיחוד, ללקוחות שנמצאים מחוצה לו או ההיפך? מדובר בעניינים רגישים וחשובים, בהם חיוני להבין ולהיות מקצוענים.

קורס ניהול ענן - האם זה מומלץ לסטודנטים

מסגרות הלימוד

יש כמה וכמה אפשרויות, לגבי מסגרות הלימוד של נושא מחשוב הענן:

בקורס ייעודי

קורס אשר מתמקד ספציפית במחשוב ענן וניהולו, מספק את היתרון של העמקה רבה במיוחד בתחום זה.

כחלק מלימודים רחבים – מצד שני, לימוד נושא הענן עשוי להיות כלול בלימודים של תחום רחב יותר. הכשרה לתעודה הבולטת Microsoft Certified Solutions Associate (MCSA), היא דוגמא ללימודים שמחשוב ענן הוא חלק חשוב בהם, אך לא היחיד. לא מדובר בחסרון, מאחר שמחשוב ענן לא מתקיים במנותק בפני עצמו, אלא כחלק מתשתיות ומערכות נוספות. כמובן, גם לימודים אקדמיים בתחום מערכות המידע, יתייחסו כמובן לנושא הענן ולא מעט. אך לימודים כאלה וקורס, הם שני דברים שונים מהותית, מבחינת סדר הגדול של עלויות וזמנים.

ללמוד תוך כדי עבודה

קורסים מקצועיים מציגים רקע תיאורטי רב, אך גם מספקים מיומנות מעשיות, שמהן ניתן להתפרנס בפועל. כידוע, לימוד איננו מספיק ודרושה גם צבירת ניסיון. חלק מניסיון זה ניתן לקבל בקורס עצמו, באמצעות תרגולים שונים. מעבר לכך, במקום העבודה שבו תשתלבו בתפקידים ראשוניים, תוסיפו ללמוד ולתרגל.

קריירה בתחום

מהן אפשרויות הפרנסה מהתמחות במחשוב ענן? עבודה בכך, עשויה להיות כאחראי על ניהול שירותים כאלה בתוך עסק מסוים. אפשרות נוספת, היא עבודה בחברת שמספקת שירותים בנושא זה. הביקוש, מתבטא בין השאר בכך שמגוון חברות גדולות, דוגמת GNS, עוסקות בתחום הענן. אפשרויות נוספות, לאחר שתרכשו די ניסיון, עשויות להיות בתחומי ההדרכה ואף הייעוץ.

לסיכום

ניהול ענן הוא ללא ספק תחום בולט מאוד כיום וכזה ש"יש לו עתיד". כך שלכל מי שמתעניין בלימודי הייטק, כדאי להכיר  זאת.